Ortaokul matematik ders kitaplarında geometri ve ölçme öğrenme alanındaki konuların gerçekçi matematik eğitimi ilkelerine göre analizi
Analysis of topics in the field of learning geometry and measurement in secondary school mathematics textbooks according to the principles of realistic mathematics education
  1. Tez No: 752558
  2. Yazar: EBRU KORKUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Sivas ilinde yaygın olarak kullanılan ortaokul matematik ders kitaplarının geometri ve ölçme öğrenme alanlarında GME temel ilkelerine ne sıklıkla rastlandığını belirlemektir. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Nitel araştırma olarak yürütülen çalışmanın deseni doküman analizi olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Sivas ilinde yaygın olarak kullanılan ortaokul matematik ders kitapları GME yaklaşımının temel altı ilkesini yansıtacak şekilde hazırlanmış kodlama matrisi uygun olacak şekilde kodlanmıştır.Araştırmada GME ilkeleri doğrultusunda 5. sınıf seviyesinde 221, 6. sınıfta 183, 7. sınıfta 154 ve 8. sınıfta 162 adet görev incelenmiştir. Görevlerde ilkelerin kodlanma sıklığı şu şekildedir: Aktivite ilkesine en çok 5. sınıfta 149 en az ise 7. sınıfta 36 görevde, gerçeklik ilkesine en çok 6. sınıfta 122 en az ise 7. sınıfta 20 görevde, seviye ilkesine ise en çok 6. sınıfta 53 ve en az ise 7. sınıfta 8 görevde, sarmal yapı ilkesine en çok 5. sınıfta 72 ve en az 7. sınıfta 21 görevde ve etkileşim ilkesine ise en çok 5. sınıfta 46 ve en az 7. sınıfta 10 görevde rastlanmıştır. Araştırma sonucunda 7. sınıf ders kitabının GME ilkelerini tam olarak yansıtmadığı kitapta bilgilerin hazır olarak sunulduğu ve pekiştirme amaçlı alıştırmalara yer verildiği belirlenmiştir. 5. sınıf ders kitabında ise ilkelere daha sık rastlanmış ve öğrencilerin aktif olacağı, grup çalışmalarına katılabileceği ve kendi ürünlerini oluşturabilecekleri gerçek yaşam durumlarına uygun görevler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how often the basic principles of RME are encountered in the geometry and measurement learning fields of secondary school mathematics textbooks, which are widely used in Sivas in the 2020-2021 academic year. Criterion sampling technique was used to determine the sample of the study. The pattern of the study, which was conducted as a qualitative research, was determined as document analysis. In this direction, secondary school mathematics textbooks widely used in Sivas were coded in accordance with the criteria list prepared to reflect the six basic principles of the RME approach.In the research, in line with the principles of RME, 221 tasks at the 5th grade level, 183 at the 6th grade, 154 at the 7th grade and 162 at the 8th grade were examined. The frequency of coding the principles in the tasks is as follows: According to the activity principle in the 5th grade at most 149 in the 7th grade at least 36 tasks in the 7th grade, in the reality principle at most 122 in the 6th grade, at least in the 7th grade 20 tasks, and in the level principle at most in the 6th grade 53 and the least 8 tasks in the 7th grade, the helical structure principle was found in 72 tasks in the 5th grade and at least in 21 tasks in the 7th grade, and the interaction principle was encountered in the most 46 tasks in the 5th grade and at least in 10 tasks in the 7th grade.As a result of the research, it was determined that the 7th grade textbook did not fully reflect the principles of RME, the information was presented ready-made and exercises for reinforcement were included in the book. In the 5th grade textbook, on the other hand, the principles were encountered more frequently and studies suitable for real-life situations where students would be active, participate in group work and create their own products were determined.