Vücut kitle indeksinin bel, boyun ağrısı, stres düzeyi ve fiziksel aktivite ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of body mass index with waist, neck pain, stress level and physical activity
  1. Tez No: 752629
  2. Yazar: ÖMER ARİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı fizik tedavi alan bireylerin vücut kitle indeksinin bel, boyun ağrısı, stres düzeyleri ve fiziksel aktivite ile ilişkinin incelenmesidir. Çalışma kesitseldir. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve betimsel bir çalışmadır. Örneklem Ocak 2022 – Mart 2022 arasında oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Vizuel Analog Skala (VAS), Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (OBAEA), Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (BÖSA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) kullanılmıştır. Araştırmaya yazılı bilgilendirilmiş onamı alınan 124 (64 obez ve 64 normal kilolu) gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Bireylerin demografik değişkenlerine göre ölçek puanları arasındaki farklar incelendiğinde, VAS puanlarının obez bireylerin medeni durumlarına göre, OBAEA puanlarının normal kilolu bireylerin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve meslek gruplarına göre, obez bireylerin cinsiyet, eğitim durumu ve meslek gruplarına göre, BÖSA puanlarının normal kilolu bireylerin cinsiyetlerine ve meslek gruplarına göre, obez bireylerin cinsiyet ve meslek gruplarına göre, BDÖ puanlarının normal kilolu bireylerin cinsiyetlerine göre, obez bireylerin cinsiyetlerine göre, ASÖ puanlarının normal kilolu bireylerin cinsiyetlerine göre, IPAQ puanlarının normal kilolu olan bireylerin eğitim durumlarına göre eğitim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Bireylerin ölçeklere verdikleri yanıtlar doğrultusunda oluşturulan ölçek toplam puanlarının arasında ilişki olup olmadığı incelenmiş ve sonucunda, bireylerin OBAEA puanları ile BÖSA puanları ve BDÖ puanları arasında, BÖSA puanları ile BDÖ puanları arasında, ASÖ puanları ile BDÖ puanları arasında ve BDÖ puanları ile IPAQ puanları arasında korelasyon bulunmuştur. Bu araştırmanın bulgularının ilgili literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body mass index, low back, neck pain, stress levels and physical activity of individuals receiving physical therapy. The study is cross-sectional. The relational survey model was used and it is a descriptive study. The sample was formed between January 2022 and March 2022. As data collection tools; Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (OLBPDG), Neck Disability Questionnaire (NDQ), Beck Depression Inventory (BDI), Perceived Stress Scale (PSS), and International Physical Activity Scale (IPAQ) were used. 124 (64 obese and 64 normal weight) volunteer participants, whose written informed consent was obtained, were included in the study. When the differences between the scale scores according to the demographic variables of the individuals are examined, it is seen that the VAS scores according to the marital status of the obese individuals, the OLBPDG scores according to the gender, marital status, educational status and occupational groups of the normal-weight individuals, the gender, educational status and occupational groups of the obese individuals, and the NDQ scores of the normal-weight individuals. According to the gender and occupational groups of the individuals, according to the gender and occupational groups of the obese individuals, BDI scores according to the gender of the normal weight individuals, according to the gender of the obese individuals, PSS scores according to the gender of the normal weight individuals, IPAQ scores according to the education level of the individuals with normal weight. significant difference was found. It was examined whether there was a relationship between the total scores of the scales, which were created in line with the answers given to the scales, and as a result, correlations were found between the OLBPDG scores of the individuals and their NDQ scores and BDI scores, between the NDQ scores and the BDI scores, between the PSS scores and the BDI scores, and between the BDI scores and the IPAQ scores. It is thought that the findings of this study will contribute significantly to the relevant literature.