Vücut kompozisyonu ile ivmelenme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between body composition and acceleration
  1. Tez No: 648375
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, vücut komposizyonunun ivmelenme üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmaya, Spor Bilimleri Fakültesinde değişik spor branşları ile ilgilenen toplam 63 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 20,52±1,635 yıl, boy ortalaması 179,25±7,121 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 72,44±10,066 kg, spor yaşları ortalaması 6,90±3,125 yıl, VKİ ortalaması 22,498±2,217 kg/boyve vücut yağ yüzdesi ortalamaları 19,77±4,731 % olarak tespit edilmiştir. Vücut kompozisyonu ile ivmelenme arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amacıyla çalışmada; vücut kitle indeksi, deri kıvrım kalınlığı ve ivmelenme performansına yönelik veriler toplanmıştır. Vücut Kitle İndeksi, vücut ağırlığının boyun karesine bölümü ile hesaplanmıştır. Deri kıvrım kalınlığı ölçümü, 7 ayrı bölgeden (biceps, triceps, supscapula, suprailiac, chest, thigh, abdominal) SkinfoldKaliper ile gerçekleştirilmiştir. Çevre ölçüm verileri; bel, kalça önkol, uyluk, omuz, göğüs ve baldır çevresinden elde edilmiştir. Katılımcıların ivmelenme performansı 10 m ve 15 m sprint koşusu ile değerlendirildi. Elde edilen bulgular neticesinde, vücut kitle indeksi ve vücut çevre ölçümleri ile 10 m. ivmelenme arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda, vücut çevre ölçümleri ile 15 m. ivmelenme arasında da bir ilişki olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Buna karşın, 10 m ve 15 m ivmelenme performansı ile vücut yağ yüzdesi ve vücut deri kıvrım kalınlığı arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Vücut yağ yüzdesinin 10 m. ivmelenme performansını % 0,6 oranında etkilerken 15 m. ivmelenme performansını % 1 oranında etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Deri kıvrım kalınlığının ise, 10 m. ivmelenme performansını % 0,8 oranında etkilerken 15 m. ivmelenme performansını % 1,7 oranında etkilediği görülmüştür. Aynı zamanda, vücut kitle indeksinin 15 m. ivmelenme performansını % 1,9 oranında etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, vücut kompozisyonuna ilişkin vücut kitle indeksinin ve vücut yağ yüzdesinin 15 m ivmelenme performansını 10 m ivmelenme performansından daha fazla etkilediği düşünülmektedir. Ancak, vücut çevre ölçümlerinin hem 10 metre hem de 15 metre ivmelenme performansını etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of body composition on accelaration. Subjects of the reseach consist of 63 volunteer male students engaging in different sports from Faculty of Sport Sciences. Some anthropometric measuments related to the subjects were gathered and their mean values were determined as following: the mean age was 20,52 ± 1,635 years, the mean height was 179,25 ± 7,121 cm, the mean body weight was 72,44 ± 10,066 kg, the average age of sports was 6,90 ± 3,125 years, the mean BMI was 22,498 ± 2,217 kg / height and the mean of body fat percentage was found to be 19.77 ± 4,731%. To investigate the correlation between body composition and acceleration, data was collected including body mass index, skinfold thickness and acceleration performance. Body Mass Index was calculated by dividing the body weight by the square of the neck. Skinfold thickness measurement was performed with Skinfold Caliper from 7 different regions (biceps, triceps, supscapula, suprailiac, chest, thigh, abdominal). The acceleration performance of the participants was evaluated with 10 m and 15 m sprinting. As a result of the findings, there was no correlation among body mass index, body circumference measurements, and 10 m accelaration. Likewise, it was reached the conclusion that there was no correlation between accelaration and body circumference measurements. However, it was determined that there was a correlation among accelaration performance, body fat percentage, and skinfold thickness. As body fat percentage influenced 10m accelaration performance by %0,6, it changed 15m accelaration performance by %1. Also, as skinfold thickness influenced 10 m accelaration performance by % 0,8, it changed 15m accelaration performance by %1,7. Furthermore, it was found that body mass index affected 15m accelaration performance by % 1,9. In conclusion, it is thought that body mass index and body fat percentage of body composition affect 15 m acceleration performance more than 10 m acceleration performance. However, body circumference measurements do not affect the acceleration performance of both 10 meters and 15 meters.