Türk anayasalarında anayasa yapma ve değiştirme(devletin inşası ve tadili)
Making and changing of constitution in the Turkish constitutions
  1. Tez No: 752659
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ALİEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Anayasaların yapılması veya değiştirilmesinin, devletin inşası veya tadili manasını taşıdığı varsayımıyla yapılan bu çalışmada; Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri, tarihsel süreç ile birlikte incelenmiştir. Her anayasal gelişmenin aslında devletin yeniden inşası veya tadili olduğu yaklaşımıyla Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri incelenmiştir. Çalışmanın temel konusu, Türk anayasalarında anayasa yapma ve değiştirmedir. Çalışma, iki bölümde incelenmiştir. Birinci bölümünde genel olarak“Anayasa Teorisi, ”Anayasal Gelişmeler“ ve ”Kurucu İktidar“ kavramı ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca karşılaştırmalı olarak bazı ülkelerdeki anayasa değiştirme yöntemleri de değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri ekseninde anayasaların yapılması ve değiştirilmesi detaylı şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, anayasaların yapılması veya değiştirilmesi, esas itibariyle şekli anlamda ele alınmıştır. Normların maddi anlamı yerine bu normların konulması, kaldırılması veya değiştirilmesi, ”Kurucu İktidar" kavramı ekseninde değerlendirilmiştir. Çalışmada, ayrıca küresel dönem anayasal gelişmeler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study made with the assumption of making or changing constitutions that carries the meaning of construction or modification of state's; constitutional developments in the Ottoman-Turks were examined together with the historical process. With the approach that each constitutional development was re-construction or modification of state's, Ottoman-Turkish constitutional developments were examined. The main theme of the study is making and changing constitution in the Turkish constitutions. The study was examined two sections. In the first section, generally,“Theory of the Constitution”,“Constitutional ”Developments“ and a concept of ”Constitutional Founder“ was discussed. In this section comparative methods for changing the constitution in some countries was also evaluated. In the second part, in axis of the Ottoman-Turkish constitutional developments, making and changing of constitutions was evaluated in detail. In the study, making and changing of constitutions has been deal mainly in shape. Instead of meaning of norms, out of these norms, removed of these norms or replaced of these norms was evaluated in axis of concept of the ”Founder of Power". In the study, constitutional developments in the global period were also evaluated.