Fonksiyonlar konusunun öğretiminde GeoGebra kullanımının onuncu sınıf öğrencilerinin matematiksel dil gelişimlerine ve öz-yeterlik algılarına etkisinin incelenmesi
An investigation of using GeoGebra software on the mathematical language developments and self-efficacy perceptions of 10th grade students in functions
- Tez No: 752691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Araştırmanın amacı fonksiyonlar konusunun öğretiminde GeoGebra kullanımının 10. sınıf öğrencilerinin matematiksel dil gelişimlerine ve öz-yeterlik algılarına etkisini incelemektir. Çalışmanın uygulama sürecinde fonksiyonlar konusunun kazanımlarına uygun çalışma yaprakları hazırlanmıştır. Bu süreçte öğrencilerin matematiksel dil yapıları ve öz yeterlik algıları incelenmiştir. Araştırma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, İç Anadolu bölgesinde yer alan il merkezindeki bir devlet lisesinde 10. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan 20 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; nitel veri toplama araçlarından, yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü, katılımcı günlüğü ve video kayıtlar kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak da öz yeterlik algısı ölçeği ve araştırmacının geliştirdiği başarı testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normalliği“Kolmogorov-Smirnov”ve“Shapiro-Wilk”testi ile belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre araştırmaya katılan öğrencilerin matematik öz yeterlik algısı ölçeğinden aldıkları puanlarda uygulama öncesi ve sonrasında anlamlı bir farklılık görülmüştür, uygulanan GeoGebra destekli eğitiminin katılımcıların matematiksel öz-yeterlik algılarını geliştirmekte olduğunu göstermiştir. Araştırmadaki nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Klinik mülakatlar, çalışma kağıtları, video kayıtlar, dil testi, öğrenci ve araştırmacı günlüğünden elde edilen verilere göre katılımcıların matematiksel dilin alt boyutlarında geçiş yapma becerilerinde ilerleme gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçların matematiksel dil üzerine yapılacak çalışmalara ve fonksiyonlar konusunun öğretiminde eğitimcilere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of using GeoGebra in teaching the subject of functions on the mathematical language development and self-efficacy perceptions of 10th grade students. In the implementation process of the study, worksheets were prepared in accordance with the outcomes of the functions subject. In this process, students' mathematical language structures and self-efficacy perceptions were examined. The research group consists of 20 students studying at the 10th grade level in a state high school in the city center in the Central Anatolia region, affiliated to the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. As a data collection tool; qualitative data collection tools, semi-structured interview form, researcher diary, participant diary and video recordings were used. The self-efficacy perception scale and the achievement test which is developed by the researcher were used as quantitative data collection tools. The data were analyzed with the SPSS 20.0 program. The normality of the data was determined by the“Kolmogorov-Smirnov”and“Shapiro-Wilk”tests. According to the test results, a significant difference was observed in the scores of the students participating in the study from the mathematics self-efficacy perception scale before and after the application, showing that the applied GeoGebra-supported implementations improved the participants' mathematical self-efficacy perceptions. Qualitative data in the research were analyzed by content analysis method. According to the data obtained from clinical interviews, worksheets, video recordings, language test, student and researcher diary, an improvement was observed in participants' ability to switch sub-dimensions of mathematical language. It is thought that the results obtained from the research will contribute to the studies on mathematical language and to educators in the teaching of functions.