Yeni karvakrol bazlı diaril sübstitüe tiyosemikarbazit türevlerinin sentezi
Synthesis of new carvacrol based diaril substituted thiosemicarbazide derivatives
  1. Tez No: 752692
  2. Yazar: FATMA GÜNEŞ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GENÇ BİLGİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kimya, biyoloji ve tıp alanlarında çalışmalar yapan bilim insanları için doğal içerikli ürünler her zaman en büyük ilham kaynağıdır. Doğal ürünlerin sahip oldukları karmaşık tedavi mekanizmaları genellikle tam anlaşılamamaktadır. Dolayısıyla etkin moleküllerin sahip oldukları çekirdek yapılar bilim insanlarının dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Literatürde tiyosemikabazit türevlerinin keşfine yönelik birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen karvakrol ekli türevlerine yönelik bir araştırmaya rastlanmamıştır. Biyolojik etki kapasitesi böylesine geniş olan iki molekül yapısını içeren yeni türevlerin sentezine ihtiyaç olduğu görülmektedir. Doğal bir esansiyel yağ olan karvakrolden çıkılarak etilfenoksi asetat türevi elde edilmiştir. Bu bileşikte yer alan ester grubu hidrazin ile yer değiştirilerek hidrazide dönüştürülmüş ve elde edilen asetohidrazit türevi bileşik, farklı izotiyosiyanat türevleri ile reaksiyona sokulmuştur. Seçilen aril izotiyosiyanatlar literatürde örneğine daha çok rastlanan ve değişik pozisyonlarda elektron veren ve çeken gruplar taşıyan türevlerden belirlenmiştir. Tiyosemikarbazit türevlerinden kaynaklanan biyolojik etkilerle birlikte antik çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan ve doğal bir ürün olan karvakrolün tedavi edici etkisinin bir molekül üzerinde birleştirilmesi çalışılmıştır. Sonuç olarak, yeni bir tiyosemikarbazid türevi bileşik serisi literatüre eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural products are always the biggest source of inspiration for scientists working in the fields of chemistry, biology and medicine. Generally, the complex treatment mechanisms of natural products have not often not fully understood. Therefore, the core structures of active molecules attract the attention of scientists. Although many studies have been conducted on the discovery of thiosemicabazide derivatives in the literature, no research has been found on derivatives with attached carvacrol. It seems that there is a need for the synthesis of new derivatives containing two molecular structures with such a wide biological effect capacity. Ethylphenoxy acetate derivative was obtained from carvacrol, a natural essential oil. The ester group in this compound was converted to hydrazide by replacing it with hydrazine, and the obtained acetohydrazide derivative compound was reacted with different isothiocyanate derivatives.The selected aryl thioisocyanates were determined from derivatives that are more common in the literature and carry electron donating and withdrawing groups at different positions. It has been studied to combine the therapeutic effect of carvacrol, a natural product that has been used for therapeutic purposes since ancient times, together with the biological effects arising from thiosemicarbazide derivatives, on one molecule. As a result, a new thiosemicarbazide derivative series has been added to the literature.