İnşaat firmalarında bütçenin etkinliği ve uygulanan bir bütçe sisteminin incelenmesi
  1. Tez No: 75273
  2. Yazar: ALİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İNŞAAT FİRMALARINDA BÜTÇENİN ETKİNLİĞİ VE UYGULANAN BİR BÜTÇE SİSTEMİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada; şu anda Türkiye' de yapımı devam eden en büyük inşaat projelerinden birisinin, bütçe hazırlama çalışmaları anlatılmış; 1997 yılının ilk altı ayı sonunda gerçekleşen değerlere göre yapılan, 1999 yılı Ağustos ayında bitirilmesi planlanan projenin, iş sonu bütçe çalışmaları, tüm aşamaları ile tanımlanmaya çalışılmış ve varolan sistem üzerinde, düzeltilmesi gerekli olan noktalarda öneriler sunulmuştur. İlk bölüm giriş bölümünden oluşmakta, ikinci bölümde işletme bütçelerinin tanımlanması, çeşitleri, etkinliğinin ne şekilde sağlanabileceği, hazırlanma aşamaları, denetim yöntemleri, sağlayacağı yararlar, bütçeleme ile ilgili sorunlar ile bütçelemede başarıyı sağlayan faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde firmanın bütçe raporunun oluşumuna esas olan ön raporlama sistemi ve bu ön raporların oluşturulması çalışmaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise bütçe raporunun oluşumuna esas olan gelir ve giderlerin hesap şekli gösterilmiş, beşinci bölümde bütçeye esas olan imalatların, planlanan ve gerçekleşen karşılaştırılması, altıncı ve son bölümde ise firmada oluşturulmuş olan bu sistem üzerine yorum ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTIVENESS OF BUDGETING IN CONSTRUCTION COMPANIES AND REVIEWING OF A BUDGET SYSTEM IN USAGE SUMMARY In this thesis, budgeting reports of a large-scale ongoing construction project in Turkey are studied in details and according to the monetary data of first six months of year 1997 budget of the whole project which is planned to be finished on August 1999 is examined with its all phases and also, new suggestions are made on the defects of existing system. First part of the thesis is consist of introduction. In the second part, definition and variety of company budgets are presented and also the way of using budget as an effective tool in managing the work is discussed. Data flow among the groups at site and the existing system in defining income and expenditure items are presented in the part three. In the part four, the calculation method of above mentioned items are explained. Planned and progressed works are compared in the fifth part. Commands and new suggestions on existing system of the firm are presented in the last part. The goal of this study was to define the existing budgeting system of a large-scale construction company, to make commands and suggestion on the defects of the system and to define necessary precautions in order to make the project more profitable. Budgets are grouped as stable budgets and active budgets in terms of their characteristic. On the other hand budgets are grouped as short-term and long-term budgets according to the time dimension which they cover. XIPhase of preparing budgeting is grouped as the following income and expenditures: 1. Defining of planning assumptions, 2. Estimating of incomes (sales), 3. Preparing of expenditures, 4. Discussing on budget estimate and agreement, 5. Coordination and review, 6. Approval. Factors provides success in budgeting: These factors may be collected in three main groups as: a.) The ones pertaining to recording and information systems, b.) Pertaining to organization, c.) Pertaining to budgeting Budget report is grouped as the following income and expenditures: 1. Construction Expenditures xn/. 1 Materials 1.2 Labour of Construction 1. 3 Equipment Rented (from Head Office) 1. 4 Equipment Rented (from Except Head Office) 1.5 Fuel 1. 6 Maintenance Expenditures 1.7 Transportation 1.8 Subcontractors 2. Mobilization 2. 1 Materials 2.2 Labour of Mobilization 2.3 Subcontractors 2.4 Transportations 2.5 Other Mobilization Expenditures 3. General Expenditures xui3. 1 Site Operation Expenditures 3. 2 Equipment Rented (from Head Office) 3.3 Staff Payroll 3.4 L G Commission, Tax and Commission 3.5 Consultants 3. 6 Maintenance Expenditures 4. Depreciable Assets 5. Design Expenditures 5.1 Plotting Project 5.2 Photos 5. 3 Design Consultants 6. Other General Expenditures 6. 1 Turner Expenditures 6. 2 Turner Rented Flats 6.3 Tus Expenditures xiv6.4 VAT and Stoppage 6.5 Percentage of Head Office 7. Incomes As it is shown on Table 4.1 cost of the following items in the budget must be controlled till the end of the project in order to increase the project profit: 1. Concrete Material Cost 2. Site Operation Expenditures (especially phone, benzine, meal) 3. Interior Works Cost (especially raised floor, doors, suspended ceiling and waterproofing works) 4. Percentage of Head Office xv