DIRFloortime müdahale yöntemini uygulayan terapistlerin özyeterliklerinin incelenmesi
Examining the self-efficacy of therapists applying the DIRFloortime intervention method
- Tez No: 752800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ZENCİR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmamız Türkiye'deki DIRFloortime müdahale yöntemini uygulayan terapistlerin özyeterliklerini incelemiştir. Yürütmüş olduğumuz çalışma nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel model kullanılmış olan tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Çalışmamızda veri toplamak amacıyla 'DIRFloortime Müdahale Yöntemini Uygulayan Terapistlerin Özyeterliklerinin İncelenmesi Anketi' geliştirilmiştir. Anket, Floortime terapistlerinin eğitim düzeyi, terapistin duygularına yönelik, müdahaleye yönelik ve Fonksiyonel Duygusal Gelişim Basamaklarına ilişkin özyeterlik düzeyi olmak üzere 4 alt başlık altında 32 maddeden oluşmaktadır. Anketimize 128 terapist katılmıştır. verilerin analizleri SPSS 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alınan verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov Smirnow Testi ile kontrol edilmiştir (ALPAR, 2020). Karşılaştırma testleri için anlamlılık düzeyi (p) 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde floortime seanslarındaki terapistin duygularına yönelik özyeterlik düzeyi alt bölümünde terapistlerin büyük bir çoğunluğu DIRFloortime uygularken keyif aldıklarını bildirmiştir. Terapistlerin müdahaleye yönelik özyeterlik düzeyi alt bölümünde DIRFloortime seanslarından sonra danışanlarımın iletişim gelişiminde olumlu değişiklikler fark ettim maddesinde terapistlerin çoğunluğu danışanlarının iletişim gelişimlerinin arttığını bildirmiştir. Fonksiyonel duygusal gelişim basamaklarına ilişkin özyeterlik düzeyi alt bölümünde terapistlerin büyük bir çoğunluğu ilk iki basamakta, regülasyon- ortak dikkat ve birliktelik sağlama basamaklarında daha iyi çalıştıklarını belirtmişlerdir. DIRFloortime müdahale yöntemini uygulayan terapistlerin özyeterlik düzeylerinin, DIRFloortime eğitim seviyesine, terapistlerin yaşına, DIRFloortime terapisti olarak çalışma yıllarına, daha üst seviyede floortime eğitimi alma isteğine göre farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the self-efficacy of therapists who applied the DIRFloortime intervention method in Turkey. The study we carried out is a descriptive study in which the cross-sectional model, one of the quantitative research methods, was used. In order to collect data in our study, 'The Questionnaire for Examining the Self-Efficacy of Therapists Applying the DIRFloortime Intervention Method' was developed. The questionnaire consists of 32 items under 4 sub-headings: the education level of Floortime therapists, the level of self-efficacy regarding the therapist's emotions, intervention and Functional Emotional Development Steps. 128 therapists participated in our survey. The analysis of the data was carried out with the SPSS 25 program. The Kolmogorov Smirnov Test was used to check whether the data included in the study fit the normal distribution (ALPAR, 2020). The significance level (p) for comparison tests was taken as 0.05. When the research findings were evaluated, the majority of the therapists reported that they enjoyed applying DIRFloortime in the sub-section of the therapist's feelings of self-efficacy in the floortime sessions. In the sub-section of therapists' self-efficacy for intervention, in the I noticed positive changes in the communication development of my clients after the DIRFloortime sessions, the majority of therapists reported that their clients' communication developments increased. In the sub-section of the level of self-efficacy related to the functional emotional development steps, the majority of the therapists stated that they worked better in the first two steps, regulation- joint attention and providing togetherness. It was revealed that the self-efficacy levels of the therapists who applied the DIRFloortime intervention method differed according to the DIRFloortime education level, the age of the therapists, the years of working as a DIRFloortime therapist, and the desire to receive a higher level of floortime training.