Afrika ülkelerinin lojistik etkinliklerinin veri zarflama analiz ile değerlendirmesi
Evaluation of the logistics efficiency of african countries with data envelopment analysis
  1. Tez No: 752839
  2. Yazar: MOHAMED OUDOUM MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlk olarak 1905 yılında askeri alanda ortaya çıkan lojistik kavramı, bir ürünü doğru zamanda, doğru yerde, en düşük maliyetle ve en iyi kalitede sunmayı amaçlamaktadır. Günümüzde lojistik sektörünün düzgün işleyişi, ülkelerin veya şirketlerin rekabet avantajlarına sahip olmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, Afrika ülkelerinin lojistik etkinliğinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi söz konusu olmuştur. Veri zarflama analizi yönteminin amacı, hangi ülkelerin“etkin”ve hangi ülkelerin“etkinsiz”olduğunu belirlemektir. Çalışmada 54 Afrika ülkesi arasından, 2014, 2016 ve 2018 yılları için tam veriye sahip olan 18 ülke ele alınmıştır, . Ülkelerin etkinliklerinin analizi için literatür incelemelere dayalı olarak 4 girdi“Lojistik altyapı, Konteyner liman trafiği, Gümrükleme sürecinin verimliliği, Uluslararası gönderi maliyetleri”ve 5 çıktı“Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), CO2 emisyonu, Zamanındalık, İzleme ve Takip, Lojistik hizmetlerin yetkinliği ve kalitesi”belirlenmiştir. Bu bağlamda, Afrika ülkelerinin lojistik etkinliğini belirlemek için CCR ve SBM modelleri R programının deaR paketi kullanılarak ele alınmıştır. Analiz sonucunda Demokratik Kongo Cumhuriyet, Cibuti, Liberya, Libya, Moritanya, Nijerya ve Tunus ülkelerin her üç yılda ele alınan iki modele göre de lojistik etkin ülkeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of logistics, which first emerged in the military field in 1905, aims to present a product at the right time, in the right place, at the lowest cost and with the best quality. Today, the smooth functioning of the logistics industry enables countries or companies to have competitive advantages. In this study, the logistics efficiency of African countries was evaluated by data envelopment analysis. The purpose of this data envelopment analysis method is to determine which countries are“effective ”and which countries are“ineffective”. Among 54 African countries, 18 countries were selected in this study, these are the countries with full data for 2014, 2016 and 2018. In this study, 4 inputs (Logistics infrastructure, Container port traffic, Efficiency of the Customs clearance process, International shipping costs), and 5 outputs (Gross Domestic Product, CO2 emission, Timeliness, Monitoring and Tracking, Competence and quality of logistics services) were selected based on literature reviews. In this context, CCR and SBM models were discussed using the R program package (deaR) in the study to determine the logistics efficiency of African countries. The result of this analysis shows that countries scoring equal to 1 are defined as effective and all other countries scoring less than 1 are declared ineffective. As a result of the analysis, it has been determined that the Democratic Republic of Congo, Djibouti, Liberia, Libya, Mauritania, Nigeria and Tunisia are logistics efficient countries according to the two models discussed every three years.