Akut pankreatit hastalarının CRP-albumin oranı, nötrofil-lenfosit oranı ve glukoz -lenfosit oranı ile hastalığın şiddeti, hastane içi mortalite ve hastanede kalış süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
In acute pancreatitis patients CRP-albumin ratio, neutrophil-lymphocyte ratio and glucosis-lymphocyte ratio with investigation of the relationship between the severity of the disease, in hospital mortality and duration of stay in hospital
  1. Tez No: 752861
  2. Yazar: SEVGİ KOCA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde akut pankreatit tanısıyla hospitalize edilen hastalarda hastaneye başvuru anında bakılan CRP-Albumin oranı , Nötrofil-Lenfosit oranı ,Glukoz-Lenfosit oranının hastalığın şiddeti,hastane içi mortalite ve hastanede kalış süresini öngörmede rolü araştırılmıştır. Bakılan bu parametrelerin birbirine üstünlüklerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 1 Ocak 2012- 1 Ocak 2022 tarihleri arasında hastaneye yatış yapılan 200 akut pankreatit hastası dahil edilmiştir. Gebe hastalar, aktif malignitesi olan hastalar ve 18 yaş altı hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların başvuru anındaki CRP-albumin oranı, Nötrofil-lenfosit oranı(NLR), Glukoz-lenfosit oranı(GLR) ile hastalığın şiddeti hastane içi mortalite ve hastanede kalış süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi planlanmıştır. Akut pankreatit şiddetini derecelendirebilmek için 2012 yılında yayınlanan revize Atlanta sınıflaması ve Abdominal bilgisayarlı tomografiye dayalı Balthazar Şiddet skoru kullanılmıştır. Hastaların ölçülmüş verileri hastane bilgi sisteminden ve hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Verilerin analizi ve istatistiksel değerlendirme SPSS versiyon 26.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the role of CRP-Albumin ratio, Neutrophil-Lymphocyte ratio, Glucose-Lymphocyte ratio in predicting the severity of the disease, in hospital mortality and hospital stay were investigated in patients hospitalized with the diagnosis of acute pancreatitis in Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital. It is aimed to determine the superiority of these parameters to each other. Material and Methods: Our study was constructed retrospectively. 200 patients with acute pancreatitis who were hospitalized between 1 January 2012 and 1 January 2022 in Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital were included in the study. Pregnant patients, patients with active malignancies and patients under 18 years of age were excluded from the study. It is planned to examine the relationship between CRP-albumin ratio, Neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), Glucose-lymphocyte ratio (GLR) at the time of admission and the severity of the disease, in hospital mortality and duration of hospital stay. The revised Atlanta classification published in 2012 and the Balthazar Severity score based on abdominal computed tomography were used to rate the severity of acute pancreatitis. The measured data of the patients were recorded from the hospital information system and patient files. Data analysis and statistical evaluation was done with SPSS version 26.0 program.