Acil servise astım atağı ile başvuran hastaların klinik profilleri, tedavi özellikleri, acil serviste kalış süreleri ve atağın maliyeti
Clinical profiles, treatment properties and the cost of the patients referring to the emergency room with acute asthma attack
- Tez No: 163202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Metin Aksu, N. Acil Servis 'e astım atağı ile başvuran hastaların klinik profilleri, tedavi özellikleri, AS'de kalış süreleri ve atağın maliyeti. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp AD Tezi, Ankara 2004. Astım atağı, Acil Servis'de (AS) sık karşılaşılan bir durumdur. Atağın derecesine göre hastalar AS'de tetkik ve tedavi edilerek, hospitalize etmeye gerek olmadan taburcu edilebilirler. Bu çalışmaya 1 Ocak 2003-30 Haziran 2003 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Büyük Acil Servisi'ne astım atağı ile başvuran 18 yaş üstü 48'i kadm 65 hasta alındı. Yaş ortalaması 54,9±14,4 idi. En sık başvuru yapılan ay % 32,3 ile Ocak, en az başvuru yapılan ay ise % 3,1 ile Haziran idi. Gündüz başvuru oranı % 69,2 iken, gece başvuru oram % 30,8 idi. Hastaların 23' ünde (% 35,4) hafif, 32'sinde (% 49,2) orta ve 10'unda (% 15,4) ağır atak tespit edildi. Atak nedenleri infeksiyon (% 66,2), düzenli ilaç kullanmama (% 64,6), stres (% 3,1) ve temizlik maddelerine maruziyet (% 4,6) idi. Bütün hastalara nazal O2 verilmişti. Tedavinin ikinci basamağı olan kısa etkili ^-agonist nebul formda 59 (% 90,8), inhaler formda ise 8 (% 12,3) hastaya uygulanmıştı. On bir (% 16,9) hastaya inhaler steroid, 41 (% 63,1) hastaya intravenöz formda steroid verilmişti. Bir hasta entübe edilip, mekanik ventilator uygulanmıştı. Yirmi yedi (% 41,5) hastada atağın nedeni infeksiyon düşünülerek tedaviye antibiyotik eklenmişti. Hastaların AS'de kalış süreleri ortalama 13,7±14,9 saat idi. Hastaların AS'e başvuru maliyetleri ortalama 260.000.000 TL-169,3 $ idi. Sonuç olarak; astım atağı olan hastaların AS'de uzun süre kaldığı ve maliyetinin de ülkemiz koşullarına göre yüksek olduğu görülmüştür. Ancak daha doğru ve kesin sonuçlara ulaşmak için bundan sonra yapılacak çalışmaların çok merkezli ve daha uzun süre aralığında yapılması gerekmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metin Aksu, N. Clinical profiles, treatment properties and the cost of the patients referring to the emergency room with acute asthma attack Acute asthma attack (AAA) is a frequently faced problem in the emergency room (ER). Patients can be investigated, treated and discharged without need for hospitalization, depending on the degree of the attack. Sixty-five adult patients (48 females) who presented to the ER of Hacettepe University School of Medicine with AAA between 1st January-30th June 2003 were included in this study. The mean age of patients was 54,9±14,4 and they presented most commonly in January (32,3%) while least in June (3,1%). Rate of referrals were 69,2% at day time and 30,8% at night. Thirty two (49,3%) patients had moderate, 23 (35,4%) had mild and 10 (15,4%) had severe acute attack. Causes of attacks included infections (66,2%), inappropriate use of medication (64,6%), stress (3,1%) and exposure to cleaning chemicals (4,6%). All of the patients received nasal oxygen. Short acting (^-agonist was administered as nebulised form in 59 (90,8%) and as inhaler form in (12,3%) patients. Eleven patients (16,9%) received inhaler steroid, 41 (63,1%) received intravenous steroid and 3 (4,6%) received intravenous teophylline derivatives. Antibiotic therapy was initiated in 27 patients (41,5%) in whom infection was thougt to be responsible for the attack. The mean length of stay in emergency room was 13,7±14,9 hours. The mean cost of patients including examination, tests and drugs was 260.000.000 TL- 169,3 $. As a result, the most common cause of the attack in patients with AAA is infection and they seem to stay for a long time in ER with high costs.