Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliği
Social justice leadership of teachers in the process of distance education
  1. Tez No: 752862
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA YÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada öğrenci görüşlerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliği düzeyleri incelenmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, kardeş sayısı, anne ve baba eğitim düzeyi, okul türü, okulun bulunduğu yer, taşımalı sistem durumu, sınıf düzeyi, uzaktan eğitim sürecine katılım düzeyi, uzaktan eğitim sürecinde kullandığı cihaz türü, kullanılan bağlantı türü değişkenlerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliği düzeylerinin farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu çalışma 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Yozgat ilinin Yerköy ilçesinde eğitim gören öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilmiş nicel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin görüşlerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliği düzeyini belirlemek amacıyla“Uzaktan Eğitim Sürecinde Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği”araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA ve post hoc testlerinde LSD testinden yararlanılmıştır. Analizde ayrıca Kruskal-Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Veri toplama aracının geçerliği yapılan doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile sınanmış ve analiz sonucunda elde edilen uyum iyiliği değerleri, ölçeğin faktör yapılarını doğrulamıştır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach alfa katsayısı hesaplanmış ve .90 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda UESALÖ geliştirilmiş ve yapılan çalışma ile uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliği düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Devamında yapılan analizlerle uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin sosyal adalet liderliğinde kardeş sayısı, baba eğitim düzeyi, okulun bulunduğu yer, katılım düzeyi ve kullanılan bağlantı türü değişkenlerine göre farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the social justice leadership levels of teachers in the distance education process were examined according to student opinions. According to the variables of gender, number of siblings, mother and father education level, school type, location of the school, bussed system status, class level, level of participation in the distance education process, the type of device used in the distance education process, the type of connection used, the social justice of the teachers in the distance education process. It was examined whether the levels of leadership differed. This study is a quantitative research conducted with the participation of students studying in the Yerköy district of Yozgat in the 2021-2022 academic year. As a data collection tool, the“Scale of Social Justice Leadership During Distance Education”was developed by the researcher in order to determine the level of social justice leadership of teachers in the distance education process according to the students' opinions. T-test, ANOVA and LSD test were used in the analysis of the data. Kruskal-Wallis Test and Mann-Whitney U Test were also used in the analysis. The validity of the data collection tool was tested with the confirmatory factor analysis (CFA) and the goodness of fit values obtained as a result of the analysis confirmed the factor structures of the scales. For the reliability of the scale, the Cronbach's alpha coefficient was calculated and determined as .90. As a result of the research, SSJLDE was developed and it was seen that the level of social justice leadership of teachers in the distance education process was high. In the following analyzes, it was observed that there was a difference in the social justice leadership of the teachers in the distance education process according to the variables of the number of siblings, the education level of the father, the location of the school, the level of participation and the type of connection used.