Diyabetik, hipertansif ve hem diyabetik hem hipertansif hastaların işitme kaybı açısından değerlendirilerek presbiakuzi alt tiplerine göre incelenmesi
Evaluation of diabetic, hypertensive and both diabetic and hypertensive patients in terms of hearing loss according to presbycusis subtypes
  1. Tez No: 752877
  2. Yazar: TUĞBA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda Diyabetik, Hipertansif ve hem diyabetik hem hipertansif hastaların işitme kaybı açısından değerlendirilip Presbiakuzi alt tiplerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Uzman KBB hekimleri tarafından Presbiakuzi tanısı almış, 55 yaş üstü, Vestibuler ve nörolojik rahatsızlığı olmayan şeker ve/veya tansiyon hastalığına sahip katılımcılara Odyometri testi, Konuşma testleri, Rinne, Metz recruitment, Timpanometri, Akustik Refleks testleri yapılmış elde edilen sonuçlar şeker hastalarında HbA1c yönünden değerlendirilmiş elde edilen sonuçlar ile Presbiakuzi alt tiplerine olan yatkınlıkları değerlendirilmiştir. Bulgular: 84 Hasta ile yaptığımız çalışmamız 27.09.21/ 31.05.22 tarihleri arasında İzmir'de Adalar işitme cihazı satış ve uygulama merkesinde 55 yaş üstü bireylerle yapıldı. Diyabet ve Hipertansiyonu olan hastaların Presbiakuzi alt tiplerinden herhangi birinde daha baskın rol oynamadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmaya alınan katılımcıların odyogram konfigürasyonları incelendiğinde Presbiakuzi tipleri (Belirsiz, Koklear Kondüktif, Mixt, Nöral, Sensörinöral, Strial) ile gruplar (şeker, tansiyon, tansiyon+şeker) karşılaştırılıdığında yaşlanmanın hipertansiyon ve diabet gibi hastalıkların dejeneratif yönlerini hızlandıracak etkilerinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, it was aimed to evaluate Diabetic, Hypertensive and both diabetic and hypertensive patients in terms of hearing loss and to examine them according to Presbycusis subtypes. METHOD: Audiometry test, Speech tests, Rinne, Metz recruitment, Tympanometry, Acoustic Reflex tests were performed on participants with diabetes and/or blood pressure disease who were diagnosed with Presbycusis by specialist ENT physicians, over 55 years of age, without Vestibular and neurologic disease, and the results were evaluated in terms of HbA1c in diabetics. The results obtained and their predisposition to Presbycusis subtypes were evaluated. RESULTS: Our study with 84 patients was carried out with individuals over 55 years of age in Adalar hearing aid sales and application center in Izmir between 27.09.21 / 31.05.22. It has been determined that patients with diabetes and hypertension do not play a more dominant role in any of the Presbycusis subtypes. CONCLUSİON: Conclusion: When the audiogram configurations of the participants included in the study were examined, it was observed that aging did not have the effects of accelerating the degenerative aspects of diseases such as hypertension and diabetes when the presbycusis types (ambiguous, cochlear conductive, mixed, neural, sensorineural, strial) were compared with the groups (sugar, blood pressure, blood pressure+sugar)