İç hastalıkları kliniğine yatan ve eritrosit sedimantasyon hızı 100 mm/saat'in üzerinde bulunan hastaların klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the clinical features of patients admitted to the internal medicine inpatient clinic with an erythrocyte sedimentation rate (ESR) above 100 mm/hour
- Tez No: 752879
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUNLULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İç Hastalıkları Kliniğine yatan ve eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) 100 mm/saat'in üzerinde bulunan hastaların klinik özelliklerinin araştırılması Materyal ve metod: Retrospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01 Mayıs 2015 ve 01 Haziran 2021 tarihleri arasında İç Hastalıkları Kliniğine yatan ve ESH 100 mm/saat'in üzerinde bulunan 18 yaş ve üzeri toplam 441 olgu (209 erkek, 232 kadın, ortalama yaş:75, ortalama ESH: 115.1±6.5 mm/saat) ardışık olarak alındı. Hastalar en olası tanıya göre enfeksiyon hastalıkları, hematolojik/onkolojik maligniteler, renal hastalıklar, romatolojik hastalıklar, diğer nedenler ve tanı konulamayanlar olarak 6 kategoriye ayrıldı ve demografik, komorbidite, mortalite ve laboratuvar özelliklerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Etyolojik dağılımı sırasıyla; enfeksiyon hastalıkları (%34), hematolojik-onkolojik maligniteler (%31.5), diğer nedenler (%16.3), renal hastalıklar (%9.8), tanı konulamayanlar (%4.5) ve romatolojik hastalıklar (%3.9) oluşturdu. Tanı kategorilerinin cinsiyete, yaşa ve ESH aralıklarına (100-120 ve >120 mm/saat) göre dağılımları farklılık göstermedi (tümü için p>0.05). En sık komorbiditeler hipertansiyon (%51), diabetes mellitus (%40.1) ve koroner arter hastalığı (%22.4) idi. Enfeksiyon hastalıkları içinde pnömoni (%40), hematolojik-onkolojik maligniteler içinde kolon kanseri (%10.8), renal hastalıklar içinde kronik böbrek hasarı (%51.2), diğer nedenler içinde anemi (%69.4) ve romatolojik hastalıklar içinde romatoid artrit (%64.7) ilk sırada yer aldı. Geçen 6 yıl içerisinde 284 olgunun (%63.4) exitus olduğu belirlendi. En yüksek exitus oranı hematolojik-onkolojik malignitesi olan hastalarda gözlendi (%81.3).
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the clinical features of patients admitted to the Internal Medicine Inpatient Clinic with an erythrocyte sedimentation rate (ESR) above 100 mm/hour Material and methods: A total of 441 patients (232 female, 209 male, mean age: 75, mean ESR: 115.1±6.5 mm/hour) aged 18 years and over who were hospitalized in the Internal Medicine Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital between 01 May 2015 and 01 June 2021 and whose ESR was above 100 mm/hour were consecutivetly included in the retrospective, observational, clinical study. Patients were divided into 6 categories according to the most probable diagnosis as infectious diseases, hematological-oncological malignancies, renal diseases, rheumatologic diseases, other causes and undiagnosed, and categories were compared according to demographic, comorbidity, mortality and laboratory characteristics. Results: Etiological distribution respectively; infectious diseases (34%), hematologic-oncologic malignancies (31.5%), other causes (16.3%), renal diseases (9.8%), undiagnosed (4.5%) and rheumatologic diseases (3.9%). The distribution of the diagnostic categories according to gender, age and ESR ranges (100-120 and >120 mm/hour) did not differ (p>0.05 for all). The most common comorbidities were hypertension (51%), diabetes mellitus (40.1%) and coronary artery disease (22.4%). Pneumonia (40%) in infectious diseases, colon cancer (10.8%) in hematological-oncological malignancies, chronic kidney damage (51.2%) in renal diseases, anemia (69.4%) in other causes and rheumatoid arthritis (64.7%) in rheumatological diseases ranked first. It was determined that 284 cases (63.4%) died in the last 6 years. The highest death rate was observed in patients with hematologic-oncologic malignancies (81.3%).