Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede vergi kültürünün önemi
The importance of tax culture in combating the informal economy
  1. Tez No: 752938
  2. Yazar: ALP OSMAN ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kayıt dışı ekonomi, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan birçok ülkeyi etkilemektedir. Kayıt dışı ekonominin birçok olumsuz etkisi olmakla birlikte kendisini en çok ekonomik alanda göstermektedir. Araştırmacılar tarafından bu etkinin nedeni ekonomik ve mali nedenler olarak gösterilmiş olsa da klasikleşen bu nedenlerin kayıt dışı ekonomiyi önlemede tek başına yeterli olmadığı görülmüştür. Bireylerin ait olduğu toplumun vergisel işlemlere karşı tutum ve davranışları da kayıt dışı ekonomi ile mücadelede dikkate alınması gereken önemli sosyal ve psikolojik konulardır. Vergi kültürünün kayıt dışı ekonomiyle mücadeledeki öneminin incelendiği bu çalışmanın ilk iki bölümünde kayıt dışı ekonomi ve vergi kültürü kavramları teorik açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de kayıt dışı ekonomi ile vergi kültürü alanında yapılan çalışmalar ele alınmış ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede 2000 yılı sonrası Türkiye'de hedeflenen ve uygulanan politikalar incelenerek vergi kültürü bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada vergi kültürünün kayıt dışı ekonomiyi önlemede önemli bir unsur olduğu görülmüş ve vergi kültürü bağlamında kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The informal economy affects many countries, both developed and developing. Although the informal economy has many negative effects, it manifests itself most in the economic field. Although the reason for this effect has been shown by researchers as economic and financial reasons, it has been found that these classical reasons alone are not sufficient to prevent an informal economy. The attitude and behavior of the society to which individuals belong to tax transactions are also important social and psychological issues that need to be studied in the fight against the informal economy. In the first two parts of this study, in which the importance of tax culture on the informal economy is examined, the general structure of the concepts of informal economy and tax culture is examined from a theoretical point of view. In the third part, the studies conducted in the field of informal economy and tax culture in Turkey are examined. The targeted and applied policies in Turkey after 2000 in the fight against the informal economy have been examined and evaluated. Solution proposals have been presented in terms of combating the informal economy. It has been observed that tax culture has a positive effect on preventing informal economy.