The relation of serum uric acid with a risk markers of cardiovascular disease patients
Serum ürik asitin kardiyovasküler hastalıkların risk göstergeleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 753025
  2. Yazar: HAYDAR JASSIM SHAWKAT AL-KHALIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. DUNYA ADNAN MOHAMMED SALİH ALAABED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Purin metabolizması, son yan ürün olarak ürik asit oluşumu ile sona erer. Yüksek kan ürik asit seviyelerine bağlı kardiyovasküler hastalıkların sıklığı son zamanlarda artmıştır (SUA). Kardiyovasküler hastalığı olan kişiler, kan ürik asit seviyeleri ile çeşitli biyokimyasal göstergeler arasında bir ilişki olup olmadığını keşfetmek için incelendi. Çalışmaya tromboz, iskemik kalp hastalığı (İKH) ve kardiyovasküler hastalığı (KVH) olan toplam 150 kişi katıldı. Yüksek ürik asit, trigliserit, üre ve kreatinin düzeylerinin yanı sıra normal HDL kolesterol düzeyleri olan IHD ve KVH hastaları. Kan tetkiklerinde tromboembolizmli bireylerde ürik asit, glukoz, kolesterol, trigliserid, üre ve kreatinin yüksekliği saptandı, ancak bu hastalarda HDL değerleri daha düşüktü. Hiperüriseminin, lojistik regresyon analizi (IHD) ile artan iskemik kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, tromboembolizm ve iskemik kalp hastalığı hiperürisemi ile ilişkilendirilmiştir ve bulgularımız bu sonucu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Purine metabolism terminates with the formation of uric acid as the last byproduct. The frequency of cardiovascular diseases linked to high levels of blood uric acid has recently increased (SUA). People with cardiovascular disease were studied to discover whether there was an association between their blood uric acid levels and a variety of biochemical indicators. A total of 150 individuals with thrombosis, ischemic heart disease (IHD), and cardiovascular disease (CVD) participated in the study. IHD and CVD patients with elevated uric acid, triglycerides, urea, and creatinine levels as well as normal HDL cholesterol levels. Blood tests revealed increased uric acid, glucose, cholesterol, triglycerides, urea, and creatinine in individuals with thromboembolism, but HDL values were lower in these patients. Hyperuricemia was shown to be linked to an increased risk of ischemic heart disease by logistic regression analysis (IHD). Thromboembolism and ischemic heart disease, for example, have been linked to hyperuricemia, and our findings support this conclusion.