Çalışanların iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik etik algı düzeyleri
Ethical perception levels of employees on occupational health and safety
- Tez No: 593988
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında çalışanların emniyetini sağlayarak çalışma ortamlarının düzenlenmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için gerekli tüm altyapının sağlanması, etik ve eğitim konularına önem verilerek sürekli iyileştirme çalışmalarının yapılması ilk hedef olmalıdır. Bu araştırmada inşaat sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönelik etik algı düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sırasında amaca ulaşmak için gerekli verileri elde etmek üzere betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İş kazası geçiren katılımcıların etik davranış-eylem algı düzeylerinin iş kazası geçirmeyen katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. İş kazası geçiren çalışanların iş kazası yaşamadan önce ve iş kazası yaşadıktan sonra çalışma ortamındaki davranışlarıyla, eylemleriyle ilgili kapsamlı araştırma yapılması çalışanların doğru ve yanlış davranışları belirlenerek farkındalığın yaratılması sağlanabilir. 20-30 ve 41 yaş üzerinde olan çalışanların etik dışı davranış-eylem algı düzeylerinin 31-40 yaş arasındaki çalışanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Etik dışı davranışların, eylemlerin çözümü konusunda en etkili yolun eğitim olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of occupational health and safety practices shall be to safeguard the workers by arranging the workplace, to provide all necessary infrastructure to enable them work in a safe and healthy manner and to continuously carry out improvement studies by taking ethics and educational matters into consideration. This research aims to determine the level of construction workers' perception of ethics with regards to occupational healthy and safety. The descriptive research method was used to collect the data needed to reach the purpose. According to the findings of research, the level of perception of ethical behavior and action was higher in participants who had had a work accident compared to those who hadn't. Carrying out comprehensive research on the victims of work accident with regards to their behaviors and actions at workplace before and after the accident, could be useful in identifying the rightful and wrongful behaviors of the workers and in raising awareness. 20-30 year old and 41 year old workers' levels of perception of unethical behaviors-octions were found to be higher compared to 31-40 year old workers. Education is believed to be the most efficient way for the settlement of the unethical behaviors and actions.