60-72 aylık çocuklara uygulanan duygu düzenleme destek programının çocukların bağlanma stillerine göre duygu düzenleme becerilerine ve öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkilerine etkisinin incelenmesi
A study of the impact of emotion regulation support program applied to 60-72 MONTH-old children on their emotion regulation skills and security-based relations with teachers
  1. Tez No: 753062
  2. Yazar: GÖKÇEN İLHAN ILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmada, 60-72 aylık çocuklara uygulanan Duygu Düzenleme Destek Programı'nın çocukların bağlanma stillerine göre duygu düzenleme becerilerine ve öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ön-test, son-test, kalıcılık testi, kontrol gruplu yarı deneysel desen ile tasarlanan araştırmanın çalışma grubu güvenli, kaçınmalı ve negatif bağlanma stillerine sahip 100 çocuktan oluşmuştur (50 çocuk deney grubu, 50 çocuk kontrol grubu). Araştırma kapsamında ölçüm aracı olarak çocuklar ve ailelere ait bilgilerin edinilmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, çocukların duygu düzenleme ve öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkilerini değerlendirmek amacıyla“Çocuğun Güven Temelli Davranışları ve Duygu Düzenlemesi Derecelendirme Ölçeği Öğretmen Formu”ve bağlanma stillerini belirlemek amacıyla“Tamamlanmamış Oyuncak Bebek Ailesi Hikayeleri Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların duygu düzenleme becerileri ise“60-72 Aylık Çocuklara Yönelik Duygu Düzenleme Destek Programı”ile desteklenmiştir. Araştırma sonucunda güvenli bağlanma stiline sahip çocukların duygu düzenleme becerileri ve öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkileri ileri düzeyde anlamlı ve pozitif yönde farklılaşmıştır (p=,000). Kaçınmalı bağlanma stiline sahip çocukların duygu düzenleme becerileri ileri düzeyde anlamlı ve pozitif yönde farklılaşırken (p=,000), öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkilerinde anlamlı bir farklılık meydana gelmemiştir (p>,05). Negatif bağlanma stiline sahip çocukların ise duygu düzenleme becerileri ve öğretmenleriyle olan güven temelli ilişkilerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>,05). Araştırma sonucunda, elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacılara, çocuklarla çalışan profesyonellere ve öğretmenlere, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to analyze the impact of emotion regulation support program applied to 60-72 month-old children on their emotion regulation skills and security-based relations with teachers in the context of attachment styles. Research group of this semi-experimental study, designed with pre- test, post-test, persistence test, control group, constitute 100 children having secure, avoidant and negative attachment styles (50 children experiment group, 50 children control group). Measurement tool used in the context of the study are“General Data Form”designed by the author to collect data of children and families,“Rating Scale For Children's Security-Based Behaviours and Emotion Regulation Skills Teacher Form”to sssess children's emotion regulation skills and security-based relations with teachers and“Incomplete Stories with Doll Family Scale”to identify their attachment styles. Children's emotion regulation skills were supported with“Emotion Regulation Support Program for 60-72 month-old Children”. As a result of the study, emotion regulation skills and security-based relations with teachers improved significantly and positively in children who had secure attachment style (p=,000). Emotion regulation skills of children with avoidant attachment style differed significantly and positively (p=,000) while no significant change was observed in their security-based relations with teachers (p>,05). On the other hand, no significant change took place in children with negative attachment style in the context of their emotion regulation skills and securty- based relations with teachers (p>,05). As a result of the study and considering the findings, several recommendation are presented to researchres, professionals working with children and teachers.