Mülteci çocukların bulunduğu anasınıflarında uygulanan duygu düzenleme erken müdahale programının etkisi
The effect of emotion regulation early intervention program applied in kindergartens involving refugee children
  1. Tez No: 793401
  2. Yazar: EBRU KARAKUŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırma 60-72 aylık çocuklar için Test of Emotion Comprehension (TEC) Duyguları Anlama Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması ve okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklara yönelik olarak hazırlanan Duygu Düzenleme Erken Müdahale Programının çocukların duygu düzenleme becerilerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla araştırma iki çalışma grubundan oluşturulmuştur. İlk çalışma grubunu Duyguları Anlama Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları için seçilen 263'ü Türk, 125'i Suriyeli 388 çocuk; ikinci çalışma grubunu ise Duygu Düzenleme Erken Müdahale Programının uygulandığı deney grubu için 11'i Türk 8'i Suriyeli 19 çocuk, kontrol grubu için 13'ü Türk 5'i Suriyeli 18 çocuk olmak üzere toplam 37 çocuk oluşturmuştur. Ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiş olan araştırmanın deney ve kontrol gruplarından oluşan çalışma grubunun seçimleri rastgele yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Duyguları Anlama Testi', 'Öğretmen Görüşme Formu', 'Duygu Düzenleme Becerileri Gözlem Formu' kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Duygu Düzenleme Erken Müdahale Programı on hafta ve haftada iki gün olacak şekilde deney grubundaki çocuklara araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Eğitimin kalıcılığını tespit etmek amacıyla son testlerin uygulanmasından üç hafta sonra ölçme araçları deney grubu çocuklarına ve öğretmene uygulanmıştır. Duyguları Anlama Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması kapsamında Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, Duyguları Anlama Testi'nin 60-72 aylık çocuklar için geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Duygu Düzenleme Erken Müdahale Programı'nın etkisini ortaya koymak amacıyla Duyguları Anlama Testi alt ve toplam boyutlarından elde edilen puanların karşılaştırılmasında parametrik olmayan Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretler testi, Kruskal Wallis testleri kullanılmış; Öğretmen Görüşme Formu analizlerinde içerik analizi yapılmış; Duygu Düzenleme Becerileri Gözlem Formu alt ve toplam boyutlarından elde edilen puanların karşılaştırılmasında parametrik testlerden t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların Duyguları Anlama Testi toplamından ve alt testlerinden aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların Duygu Düzenleme Becerileri Gözlem Formu toplamından ve alt testlerinden aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin deney ve kontrol grubunda yer alan çocuklar hakkındaki ön test son test görüşlerinin sonucunda deney grubu çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin olumlu yönde gelişme gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to carry out the validity and reliability study of Test of Emotion Comprehension (TEC) for children aged 60-72 months and to determine the effect of Emotion Regulation Early Intervention Program prepared for children attending pre-school eduction institutions on their emotion regulation skills. For this purpose, two study groups were determined. The first study group consisted of 388 children, 263 Turkish children and 125 Syrian children, who were selected for validity and reliability study of TEC. The second study group was composed of 19 children, 11 Turks and 8 Syrians, who were selected for the experimental group to which Emotion Regulation Early Intervention Program was applied, and 18 children, 13 Turks and 5 Syrians, who were selected for the control group, 37 children in total. In the study, which was conducted with a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, the children were randomly assigned to the experimental and control groups. As data collection tools,“Personal Information Form”,“Test of Emotion Comprehension”,“Teacher Interview Form”, and“Emotion Regulation Skills Observation Form”were used. Emotion Regulation Early Intervention Program prepared by the researcher was applied by the reseacher to the experimental group children two days a week for 10 weeks. In order to determine the permanence of the training, measurement tools were applied to the children in the experimental group and the teacher three weeks after the administration of posttests. Confirmatory Factor Analysis was performed within the scope of the validity and reliability study. As a result, Test of Emotion Comprehension was found to be a valid and reliable test for children aged 60-72 months. In order to reveal the effect of the Emotion Regulation Early Intervention Program, among the non-parametric tests, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks test, and Kruskall-Wallis test were used in the comparison of the scores obtained from the total Test of Emotion Comprehension and its subcales. Content analysis was used in the analysis of Teacher Interview Form. In the comparison of the scores obtained from the total Emotion Regulation Skills Observation form and its subscales, one of the parametric tests, t test, was used. A signifciant difference in favor of the experimental group was found between the scores obtained by the chldren in the experimental and the control group on the total Test of Emotion Comprehension and its subscales. In addition, a signifciant difference in favor of the experimental group was found between the scores obtained by the chldren in the experimental and the control group on the total Emotion Regulation Skills Observation Form. As a result of taking the views of the teachers about the pretest and posttest scores of the children in the experimental and control groups, it was determined that emotion regıulation skills of the children in the experimental group displayed a positive development.