Beceri temelli fen bilimleri sorularına yönelik öğrenci algı ve görüşlerinin belirlenmesi
Determining student perceptions and views on skill-based science questions
- Tez No: 753088
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de Öğretim Programlarında yapılan güncelleme ile Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve beceri temelli soru uygulaması başlamıştır. LGS yarışında öğrencilerin bu sorularla karşı karşıya kalmaları, öğrencilerin soru tarzına henüz tam olarak alışamamış olmaları ve öğrencilere yabancı gelen bu uygulamaya yönelik ön yargılı olmaları problem oluşturmaktadır. Bu anlamda ülkede uygulanan ve öğrencilerin genelini ilgilendiren soru biçiminin nasıl algılandığının ortaya çıkarılması önemli görülmektedir. Bu araştırmada öğrencilerin beceri temelli fen bilimleri sorularına yönelik algı ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma karma yöntemin sıralı açıklayıcı tasarım desenine göre yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak nicel kısımda ''Yeni Nesil Fen Bilimleri Sorularına Yönelik Algı Ölçeği'' ve nitel kısmında yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu nicel kısımda 1392, nitel kısımda 8 öğrenciden oluşmaktadır. Ölçekten elde edilen nicel veriler analiz edildikten sonra görüşmelerden elde edilen nitel verilere içerik analizi uygulanmıştır. Cinsiyet ve anne eğitim düzeyinin öz yeterlik alt boyutunda, sosyal medyada bilimsel sayfa takibinin tutum alt boyutunda, baba eğitim düzeyinin öz yeterlik ve isteklilik alt boyutlarında, başarı notu, okul türü, bilimsel dergi takibinin öz yeterlik, tutum ve isteklilik alt boyutlarında anlamlı farklılık oluşturduğu ve öğrencilerin beceri temelli sorulara yönelik algılarının öz yeterlik ve tutum alt boyutlarında olumsuz, isteklilik alt boyutunda olumlu olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin beceri temelli fen bilimleri sorularına yönelik görüşlerinin beceri temelli sorunun tanımlanması, eski tarzdan farkı, çözerken karşılaşılan zorluklar, odaklandığı beceriler ve geliştirdiği beceriler olmak üzere 5 kategoride toplandığı belirlenmiştir. Öğrenci görüşlerine göre beceri temelli fen bilimleri sorularını uzun ve okuduğunu anlama soruları olarak tanımlandığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin beceri temelli fen bilimleri sorularına yönelik görüşlerinin genel olarak olumsuz olduğu ve bu soru tarzına henüz alışamadıkları sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bulguları alanyazına göre tartışılmış, sınıf içi ölçme değerlendirmede beceri temelli sorular kullanılması ve okuduğunu anlama probleminin önüne geçebilecek çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the update made in the Curriculum in Turkey, the Transition System to High Schools (LGS) and application of skill-based questions have emerged. It is a problem that students face these questions in the LGS race, that students have not yet fully got used to this type of questions and that they are prejudiced against this practice which is unfamiliar to the students. In this sense, it is important to reveal how the question form applied in the country, which concerns all students in general, is perceived. Therefore, the aim of this study is to determine students' perceptions and views on skill-based science questions. The research was conducted according to exploratory sequential design of the mixed method. Quantitative data was gathered with ''Perception Scale towards the New Generation Science Questions'' and qualitative data was collected with semi-structured interviews. The sample of the study consists of 1392 students in the quantitative section. 8 students out of 1392, were chosen for interviews. After the quantitative data obtained from the scale were analyzed, descriptive analysis was applied to the qualitative data obtained from the interviews. Analysis showed that there was statistically significant difference in the sub-dimension of self-efficacy in the favor of gender and mothers' educational background. In the sub dimension of attitude, there was statistically significant difference in favor of following scientific web sites in social media; in sub dimensions of self efficacy and willingness, there was statistically significant difference in favor of fathers' educational background; in sub dimension of self efficacy, attitude and willingness, there was statistically significant difference in favor of achievement, type of school and following scientific pages. It was also determined that while students' perceptions of skill-based questions were negative in the sub-dimensions of self-efficacy and attitude, and the sub-dimension of willingness provided positive perceptions. The opinions of the students on skill-based science questions were gathered in 5 categories, such as defining the skill-based problem, the difference from the old style, the difficulties encountered in solving problems, the skills that the questions focused on and the skills that the questions develop. It was determined that while students' opinions of skill-based questions were negative and skill-based science questions are defined as long and reading comprehension questions according to student opinions. Also it was determined that the students could not get used to this question style yet. The findings of the study were discussed according to the literature, and it is recommended to use skill-based questions in classroom assessment and to conduct studies that may prevent the problem of reading comprehension.