The life seekers: Sustainability opinion in today's refugee crisis and future glance at sustainable solutions
  1. Tez No: 753089
  2. Yazar: BODOUR KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BENGÜ ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ev, barınak, adres ve güvenlik, dünya çapında yaklaşık 84 milyon zorla yerinden edilmiş insan için eksik olan şey iken, tanıdık haliyle konutu bir insan hakkı olarak tanımlayan ortak kelimelerdir (UNHCR, 2021). Yerinden edilme yeni bir çağ sorunu değil, insanların doğrudan tehditlere karşı güvenli geçici koruma olarak tehlike kaynağından daha az tehdit edici bir ortama fiili ve fiziksel bir transfer gerçekleştirdikleri bir savunma mekanizması olarak tanımlanan uzun süredir devam eden bir insani sorundur. Yerinden edilmiş barınma kavramı, tarihsel olarak, coğrafi konum, iklim, kültür ve yerinden edilme süresi gibi değişen koşullara bakılmaksızın, insani yardım kuruluşlarının önceden belirlenmiş standartlar altında ilgilendiği geçici barınakların klişe imajıyla ilişkilendirilmiştir. Araştırma, mültecilerin yaşam koşullarını, sürekli olarak yerinden edilmekten muzdarip bir grup olarak, mimari bir sürdürülebilirlik perspektifinden inceliyor. Bu, mülteci barınma standart çözümlerini çevreleyen koşulları takip edecek ve uzun vadede daha karmaşık sorunlara dönüşebilecek olumsuz sonuçlardan kaçınacak şekilde değiştirmemizi gerektiriyor. Araştırma, termal konfor eksikliği, yüksek sıcaklık, altyapı eksikliği, uzun süreli kullanım için verimsiz yapı malzemeleri, enerji gibi mimari açıdan temel sorunları vurgulamak için iki mülteci kampındaki (Zaatari ve Azraq) yaşam koşullarını inceliyor. sarf malzemeleri ve gizlilik. Çalışma, olası sürdürülebilir mimari çözümleri ön plana çıkararak ve her bir vaka için çevreleyen özel koşulları göz önünde bulundurarak barınakların ve kamp tasarımının geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Önceki çalışmaların ve araştırmaların ışığında, iklime duyarlı tasarım stratejilerini takip ederek, yerel mimariden dersler alarak, tasarım sürecinde topluluk katılımı ve geçici yer değiştirme vakasına, askıya alınmış durum yerine yükseltme ve barındırma ortamına entegre olma yeteneği kazandırarak , mimarlık yoluyla insan hakları ve çevrenin gerçek anlamda korunmasını sağlamak için.
Özet (Çeviri)
Home, shelter, address, and safety are the common words describing the dwelling in its familiar condition as a human right, whilst it's the missing thing for about 84 million forcibly displaced people around the world (UNHCR, 2021). Displacement is not a new-age issue, it is a longstanding humanitarian problem, defined as a defence mechanism where people carry out an actual and physical transfer from the source of danger to a less threatening medium, as secure temporary protection from the direct threats. The concept of displacement sheltering has historically been linked to the stereotyped image of temporary shelters, concerned by humanitarian organizations under pre-determined standards, without regard to any changing circumstances such as geographical location, climate, culture, and duration of displacement. The research studies refugees' living conditions as a group chronically suffering from displacement, from an architectural sustainability perspective. This requires us to modify the refugee sheltering standard solutions to follow surrounding conditions and avoid the negative consequences that could become more complex problems in the long term. The research is studying the living conditions in two refugee camps (Zaatari, and Azraq) to highlight their main problems in terms of architecture such as lack of thermal comfort, high temperature, lack of infrastructure, inefficient building materials for long-term use, energy supplies, and privacy. The thesis is studying developing the shelters and camp design by spotlighting the possible sustainable architectural solutions and considering the surrounding specific conditions for each case. In light of previous studies and research, by following climate responsive design strategies, taking lessons from vernacular architecture, community engagement in the design process, and giving the temporary case of displacement the ability to upgrade and integrate into the hosting medium instead of the suspended situation, in order to provide real protection for human rights and the environment through architecture.