Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde müzik ve ritim aracılığı ile dil öğretimi
Language teaching in company with music and rhythm in Turkish language teaching as a foreign language
  1. Tez No: 753098
  2. Yazar: NUMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerde telaffuz, motivasyon gibi konulardaki eksikliklerin ritim ve müziğin bir malzeme olarak derste kullanılması yoluyla geliştirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca çoklu zekâ kuramına göre her bireyde farklı zekâ türü ön plana çıkabileceği düşünüldüğünden çeşitli zekâ türlerinin gelişimini desteklemektedir. Müziksel zekâ türü ön plana çıkan bir öğrencinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenirken müzik ve ritim sayesinde hem motivasyon olarak daha yüksek bir seviyede derse katılım sağlaması hem de telaffuz becerisinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Maarif Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programları incelenmiş ve sonrasında yapılan uygulama derslerinde müzik ve ritmik öğelerin materyal olarak kullanılması ile birlikte öğrencilerin dört temel becerinin yanında telaffuz ve kelime öğrenimi gibi becerilerin de geliştiği görülmüştür. Müzik ve ritmin dolaylı ve direkt olarak yabancı dil olarak Türkçe öğretimi derslerinde becerilerin gelişiminin yanı sıra aynı zamanda motivasyon anlamında da katkılarının yüksek seviyede olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the deficiencies in subjects such as pronunciation and motivation in individuals' learning Turkish as a foreign language will be improved by using rhythm and music as a material in the lesson. In addition, since it is thought that different types of intelligence can come to the fore in each individual according to the multiple intelligence theory, it supports the development of various intelligence types. While learning Turkish as a foreign language, a student whose musical intelligence is prominent was observed as they have a higher level of motivation and increase in pronunciation skills thanks to music and rhythm. The programs of teaching Turkish as a foreign language published by the Maarif Foundation and the Ministry of National Education were examined, and it was observed that the students' skills such as pronunciation and vocabulary learning were improved in addition to the four basic skills, with the use of music and rhythmic elements as material in the practice courses held afterwards. It has been revealed that music and rhythm have a high level of indirect and direct contribution to the development of skills in teaching Turkish as a foreign language, as well as in terms of motivation.