Contagion in the recent crises: Dynamic conditional correlation analysis
Son krizlerde bulaşma: Dinamik koşullu korelasyon analizi
  1. Tez No: 753156
  2. Yazar: MERVE KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1990'lı yıllardan itibaren literatürde yer almaya başlayan bulaşma teorisi, ağırlıklı olarak bir ülkede meydana gelen krizin veya küresel şokun neden olduğu krizlerin diğer ülkelere nasıl ve hangi kanallardan yayıldığına odaklanmaktadır. Bu kanalların tespit edilmesi özellikle politika yapıcıların ülkelerin diğer ülkelerden gelen şoklara karşı kırılganlığı tespit etme ve politikaları uygulamaları açısından önemlidir. Bu çalışmada, 2008 Küresel Finansal Krizi ve Avrupa Egemen Borç Krizi'nden hangi ülkelerin etkilendiğini hisse senedi piyasaları aracılığıyla belirlemek için DCC-GARCH yöntemi uygulanmıştır. Avrupa Borç Krizi iki ayrı analizle değerlendirilmektedir. Öncelikle Yunanistan Borç krizinin Euro Bölgesi ülkelerine bulaşma etkisi, ardından Avrupa Ülkelerinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bulaşması test edilmiştir. Sonuç olarak, tüm krizler için bulaşma kanıtı bulunur. Bulgular, Küresel Mali Krizin Asya ülkelerinde yayıldığına ve Yunanistan Borç Krizinin Euro Bölgesi çekirdek ülkelerinde yayıldığına dair bir kanıt bulunmadığını gösteriyor. Sonuçlar, Yunanistan Borç Krizi'nin Euro Bölgesi çevre grubunu etkilediğine işaret ediyor, bu durumun kademeli bir etki olabileceğinin ve Euro Bölgesi ülkelerine bulaşmanın bu çevre ülke grubu üzerinden olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Bu etkinin kanıtları, Euro Bölgesi Egemen Borç krizinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere de bulaşmasının analizinde de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Contagion theory began to take place in the literature since the years 1990s, and mainly focuses on how, and through which channels the crisis that occurred in a country, or the crises caused by the global shock spread to other countries. Identifying these channels is especially important for policy makers to determine the vulnerability of countries to shocks from other countries and to implement the policies. In this study, DCC-GARCH method is applied to determine which countries are affected by the 2008 Global Financial Crisis and the European Sovereign Debt Crisis through stock markets. The European Debt Crisis are evaluated with two separate analyzes. Firstly, the contagion effect of the Greece Debt crisis to the Eurozone countries then the contagion of European Countries to the developed and developing countries are tested. As a result, evidence of the contagion for all crisis is found. The findings show that there is no evidence of the contagion of the Global Financial Crisis in Asian countries and the contagion of the Greek Debt Crisis in the Eurozone core countries. The results indicate that the Greek Debt Crisis has infected the Euro Zone periphery group may be an indication that there may be a cascading effect and that the contagion to the Euro Zone countries may be through this periphery country group. Evidence for this effect is also seen in the analysis of the contagion of the Eurozone Sovereign Debt crisis to developed and developing countries as well.