Çocuklarına özel piyano dersi aldıran ebeveynlerin beklentilerinin belirlenmesi
Determining the expectations of parents who take private piano lessons for their children
- Tez No: 753227
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, çocuklarına özel piyano dersi aldıran ebeveynlerin, çocuklarına, piyano dersine ve piyano öğretmenine yönelik sahip oldukları beklentileri belirlemek amaçlanmıştır. Mevcut durumun tespitine dayalı betimsel bir çalışma olan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Ankara'nın Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde yaşayan ve çocuklarına bireysel piyano dersi aldıran 70 ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen iki bölümlü anket formu uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde ebeveynlerin ve öğrencilerin profilini belirlemeye yönelik 15 soruluk kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde ise uzmanların görüşleri alınarak, ebeveynlerin beklentilerini belirlemeye yönelik olarak hazırlanmış, 5'li likert tipinde 22 adet soru bulunmaktadır. Analizler için SPSS programından yararlanılmıştır. Çalışmada ebeveynlerin çocuklarına aldırdıkları piyano dersine yönelik beklentilerinin belirlenmesi amacıyla, ankete verilen yanıtların frekans ve yüzde değerleri alınmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bulgular, ebeveynlerin piyano eğitiminden beklentilerini ortaya koyması ve ebeveyn düşünce ve davranışlarının, piyano öğretmenleri tarafından daha iyi anlaşılması bakımından önemlidir. Ebeveynler, piyanoyu müzik eğitimine başlamak için uygun bir çalgı olarak görmektedir. Piyano eğitiminin, çocuklarının zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimine katkılarda bulunmasının yanı sıra akademik başarısına da katkıda bulunacağını, çocuklarının stres kaygı gibi durumlarla başa çıkmasında faydalı olacağını düşünmektedir. Ebeveynlerin aynı zamanda piyano öğretmenlerine yönelik de çeşitli beklentilere sahip oldukları bulgusuna varılmıştır. Bu bulgulardan yola çıkarak varılan sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In shis study, it is aimed to determine the expectations of the parents who take private piano lessons for their children, their expectations towards their children, the piano lessons and the piano teacher. In this research, which is a descriptive study based on the determination of the current situation, screening model was used. The sample group of the research consists of 70 parents who live in Çankaya and Yenimahalle districts of Ankara and take their children to private piano lessons. Within the scope of the study, a two-part questionnaire developed by the researcher was applied as a data collection tool. In the first part of the questionnaire, there is a 15-question personal information form to determine the profile of the parents and the student, and in the second part, there are 22 5-point Likert-type questions prepared to determine the expectations of the parents by taking the opinions of the experts. The SPSS software was used for analysis. In the study, the frequency and percentage values of the answers given to the questionnaire were taken in order to determine the expectations of the parents about the piano lesson that their children take. The findings obtained in this direction are important in terms of revealing the expectations of parents from piano education and better understanding of parental thoughts and behaviors by piano teachers. Parents see the piano as a suitable instrument to start their musical education. Parents think that piano education will contribute to the mental, physical and social development of their children, as well as contribute to their academic success, and will be beneficial for their children to cope with situations such as stress and anxiety. It was found that parents also have various expectations for piano teachers as well. Thus, based on these findings, various suggestions were made in line with the conclusions reached.