İş yerinde yalnızlığın ve işe yabancılaşmanın sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisi
Effects of workplace loneliness and work alienation on cyberloafing behavior
  1. Tez No: 753298
  2. Yazar: AYŞE GÜNNUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı iş yerinde yalnızlığın ve işe yabancılaşmanın sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca uygun olarak Kastamonu ilinde bulunan 350 kamu ve özel sektör çalışanı ile çalışma yürütülmüştür. İş yerinde yalnızlık, duygusal yoksunluk ve sosyal arkadaşlık boyutlarından oluşmaktadır. İşe yabancılaşma, kuralsızlık ve güçsüzlük şeklinde iki boyut üzerinden incelenmiştir. Sanal kaytarma davranışı, ciddi sanal kaytarma davranışı ve önemsiz sanal kaytarma davranışı olarak ele alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, kuralsızlığın ciddi sanal kaytarma davranışı üzerinde negatif, sosyal arkadaşlığın da önemsiz sanal kaytarma davranışı üzerinde negatif etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, duygusal yoksunluk önemsiz ve ciddi sanal kaytarma davranışlarını pozitif yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of workplace loneliness and work alienation on cyberloafing behavior in the workplace. In accordance with this purpose, a study was conducted with 350 public and private sector employees in Kastamonu. It consists of loneliness at work, emotional deprivation and social companionship dimensions. Work alienation has been examined in two dimensions as normlessness and powerlessness. Cyberloafing behavior is classified as serious cyberloafing behavior and minor cyberloafing behavior. Findings from the study showed that normlessness had a negative effect on serious cyberloafing behavior and social companionship had a negative effect on minor cyberloafing behavior. However, emotional deprivation positively affected minor and serious cyberloafing behaviors.