Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi (Kayseri ili örneği)
Determining the competencies of pre-school teachers working in pre-school education institutions in the field of drama (Kayseri province example)
  1. Tez No: 753307
  2. Yazar: ELİF CEMRE ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu; Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bulunan bağımsız anaokulları ve ilkokullarda görev yapan 150 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama yöntemine yönelik yeterlilikleri var olduğu biçimi ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından oluşturulan“Drama Yeterlilik Anketi”kullanılarak öğretmenlere anket uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 22,0 programı kullanılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin öğrenim durumlarına bakıldığında %92,7'si lisans, %7,3'ü yüksek lisans mezunu olduğu; %76,7'sinin resmi kurumlarda %23,3'ünün özel kurumlarda görev yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin en çok doğaçlama tekniği hakkında bilgi sahibi oldukları, ders etkinlikleri içinde ise en çok rol oynama tekniğini kullandıkları sonucu saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük bir bölümünün mezun olduğu programdan drama tekniğine yönelik ders aldığı, drama teknikleri ile ilgili ders alanların rol oynama tekniği hakkında bilgi sahibi olduğu, ders etkinlikleri içinde daha çok doğaçlama tekniğini kullandıkları tespit edilmiştir. Drama yöntem ve teknikleri ile ilgili bilgi düzeylerinin kısmen yeterli olduğu, drama yöntem ve tekniklerini uygularken en çok yararlandıkları etkinlik türlerinin Türkçe etkinlikleri olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin mesleki kıdemleri ile dramatizasyon, hikâye/olay canlandırma ve pandomim tekniklerini ders etkinliklerinde kullanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the competencies of pre-school teachers working in pre-school education institutions in the field of drama. The study group of the research consists of 150 preschool teachers working in independent kindergartens and primary schools in Kayseri Provincial Directorate of National Education. In the research, it was tried to determine the pre-school teachers' proficiency in the drama method, working in pre-school education institutions. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to the teachers by using the“Drama Competence Questionnaire”formed by the researcher. SPSS 22.0 program was used for data analysis in the study. Considering the educational status of pre-school teachers working in pre-school education institutions, it has been concluded that 92,7% of them are undergraduate and 7,3% are graduates 76,7% of them work in public institutions and 23,3% in private institutions. It has been determined that the teachers have been most knowledgeable about the improvisation technique, and they mostly have used the role-playing technique in course activities. It has been determined that most of the teachers participating in the research have taken lessons on drama technique from the program they graduated from, those who took lessons in drama techniques have been knowledgeable about the role-playing technique, and they mostly have used the improvisation technique in lesson activities. It has been determined that the level of knowledge about drama methods and techniques is partially sufficient, and the type of activities they use most while applying drama methods and techniques are Turkish activities. As a result of the study, it has been found that there is a positive and significant relationship between the professional seniority of the preschool teachers and the use of dramatization, story/event animation and pantomime techniques in their lesson activities.