Kayropraktik uygulama öncesi ve sonrası tedavi başarısı, birey deneyimi ve memnuniyetinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective assessment of treatment success, individual experience, and satisfaction before and after application of chiropractic
- Tez No: 753386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüz çalışma koşullarında boyun, sırt, bel ve eklem ağrılarında ciddi düzeyde artış gözlenmekte ve bu artışa paralel olarak kayropraktik uygulamalara olan talepte artışa neden olmaktadır. Kayropraktik uygulamaların iyilik hali üzerine etkilerini gösteren sayısız çalışma bulunmaktadır. Kayropraktik uygulamalar yanlış ellerde büyük sorunlara neden olabilmekte bu nedenle eğitimi ve kimlerin uygulayabileceği konusunda düzenlemeler önem kazanmaktadır. Kayropraktik eğitimi pek çok ülkede önde gelen üniversitelerde akredite edilmiş programlar olarak gerçekleştirilmektedir. Eğitimin başarısı uygulamanın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle yüksek kalitede hasta hizmetinin izlemi, diğer tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi kayropraktik uygulamalar açısından da önemlidir. Ülkemizde kayropraktik uygulamalarda hizmet kalitesini bilimsel açıdan izleyen bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada kayropraktik uygulamaların başarısı ve hasta memnuniyetinin ölçülmesi amacıyla 17 soruluk çevrimiçi bir anket düzenlenmiş ve toplam 387 kişiye ulaştırılmıştır. Anket sonuçlarına göre hasta memnuniyetinin bütünsel olduğu ve klinik koşulları, hastaya yaklaşım ve hastaya ayrılan süre memnuniyeti ile tedavi başarısının paralellik gösterdiği belirlenmiştir. Kayropraktik uygulamaların sürdürülebilirliği ve resmi makamlarca dikkate alınabilmesi için hizmet kalitesinde yüksek standartlar sağlamak şarttır.
Özet (Çeviri)
In today's working conditions, a significant increase is observed in neck, back, waist and joint pains, and this increase causes an increase in the demand for chiropractic applications. There are numerous studies showing the effects of chiropractic practices on well-being. Chiropractic practices can cause great problems in the wrong hands, so regulations on education and who can apply it are gaining importance. Chiropractic education is carried out as accredited programs at leading universities in many countries. The success of education is directly related to the quality of the application. For this reason, monitoring of high quality patient service is important for chiropractic practices as it is in all other health services. In our country, there is not yet a study that scientifically monitors the quality of service in chiropractic practices. In this study, an online questionnaire of 17 questions was prepared to measure the success of chiropractic practices and patient satisfaction and was delivered to a total of 387 people. According to the results of the survey, it was determined that the patient satisfaction was holistic and the success of the treatment showed parallelism with the clinical conditions, the approach to the patient and the satisfaction of the time allocated to the patient. Maintaining high standards of service quality is essential for the sustainability of chiropractic practice and for it to be considered by government authorities.