Menopoz dönemindeki kadınlarda algılanan sosyal destek ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived social support and quality of life in women at the period of menopause
  1. Tez No: 760873
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma menopoz dönemindeki kadınlarda algılanan sosyal destek ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkininin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Ankara'nın merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran 45-65 yaş arasındaki kadınlar oluşturmuştur. Örneklemini ise menopoz dönemindeki 368 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Tanımlayıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilirken kategorik değişkenler için sıklıklar (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. ÇBASDÖ ile MÖYKÖ puan ortalaması arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive relational type in order to determine the relationship between perceived social support and quality of life in menopausal women. The research was conducted in a university hospital located in the center of Ankara. The population of the study consisted of women between the ages of 45-65 who applied to the obstetrics clinic of the hospital. The sample consisted of 368 women in the menopausal period. The data of the study were collected using the Descriptive Information Form prepared by the researchers, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the Menopause-Specific Quality of Life Scale (MENQOL). While evaluating the data, frequencies (number, percentage) were used for categorical variables, and descriptive statistics (mean, standard deviation) were used for numerical variables. The conformity of the data obtained with the measurement to the normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between MSPSS and MENQOL score average.