Workspace of the future. Achieving green objectives post-COVID19 in high-rise office buildings in Abu Dhabi
Geleceğın çalışma alanı. Abu Dhabı̇'dekı̇ yüksek ofı̇s bı̇nalarında COVID19 sonrası yeşı̇l hedeflere ulaşmak
- Tez No: 753416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çok sayıda hastalık salgınının yapılı çevre üzerinde çok çeşitli etkileri olmuştur. Covid-19 pandemisi, insanların nasıl ve nereden çalıştığına dair bakış açısını değiştirdi. İnsanlar yeni normale uyum sağladıkça, işyeri türlerini etkileyecek kısa ve uzun vadeli eğilimler incelenmelidir. Bina kullanıcılarının sağlığı ve refahı son zamanlarda yeşil bina dünyasında bir öncelik haline gelmiştir. Son yıllarda Abu Dabi önemli bir yüksek bina gelişimine tanık olmuştur. Bu durum, yüksek binaların daha sürdürülebilir hale getirilmesinde bir zorluk oluşturmuştur. Sürdürülebilirliğin Arapça karşılığı olan“Estidama”bir derecelendirme sisteminden daha fazlasıdır; BAE'nin yeni sürdürülebilir yaşam biçimleri geliştirmesi ve yapılı çevreyi iyileştirmesi için bir hedeftir. BAE'deki yeşil hedeflere yapılan birçok katkı nedeniyle, beklenen hipotez, yeşil sertifikalı binalardaki çalışanların işe geri dönmek için kendilerini daha güvende hissettikleri ve Estidama'nın BAE'deki ofis binalarındaki sürdürülebilirlik önlemlerinin Covid-19'a uyum sağlamak için bazı ciddi değişikliklere uğradığıdır. Bu iki hipotezin sonuçlarını bulmak için iki farklı odak grubuyla iki anket gerçekleştirilmiştir. İstatistikler, çalışanların pandemi sonrasında işyerine dönüşlerine ilişkin görüşlerini ve endişelerini ortaya koymaktadır. Sertifikalı ve sertifikasız binalara göre memnuniyet seviyeleri, hipotez sonuçlarını göstermek için yapılan güç analizi ile gösterilmiştir. Çalışanların görüşlerinden elde edilen bir anahtar kelime ağı analizine ek olarak, mevcut GBRS'nin Covid sonrası döneme hazır olup olmadığını anlamak için seçilen bir yeşil sertifikalı binadan gözlemsel bir analiz gösterilmiştir. Bulgular daha sonra, ofis binalarında virüs bulaşmasının nasıl etkili bir şekilde ortadan kaldırılacağı, iş yerinin çalışanların refahına nasıl katkıda bulunacağı ve gelecekteki kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlamak için BAE'deki Estidama ve LEED gibi GBRS'de ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği gibi pandemi önlemleri altındaki soruları yanıtlaması gereken gelecekteki çalışma alanlarını iyileştirme yolları aracılığıyla tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple disease outbreaks have had a wide range of effects on the built environment. The Covid-19 pandemic has changed the perspective of how and where people work from. As people have adjusted to the new normal, the short and long-term trends that will influence the types of workplaces must be examined. The health and well-being of building users have recently become a priority in the green building world. In the last decades, Abu Dhabi has witnessed significant high-rise development. This posed a challenge in making high-rise buildings more sustainable.“Estidama”the Arabic word for sustainability, is more than a rating system; it is a goal for the UAE to develop new sustainable ways of living and improve the built environment. Due to the many contributions to the green objectives in UAE, the expected hypothesis was that employees in green-certified buildings felt safer getting back to work and that Estidama's sustainability measures in office buildings in UAE have undergone some severe changes to adapt to Covid-19. In order to find out the two hypothesis results, two surveys with two different focus groups were conducted. The statistics demonstrate employees' opinions and concerns regarding their return to the workplace following the pandemic. The power analysis and the statistical power based on the satisfactory levels of certified and non-certified buildings demonstrated the hypothesis results. In addition, a keyword network analysis from the employee's comments and an observational analysis from a selected green-certified building were included in the findings. In addition, a LEED and Estidama comparison demonstrate their readiness for the post-Covid era. In the design process of future office buildings, architects must consider questions such as: how to effectively eliminate virus transmission, how to make the workplace contribute to employee's wellbeing, and what changes must be made to GBRS like Estidama in the UAE to adapt to the future user needs.