Yargıtay kararları ışığında iş sağlığı ve güvenliği önerileri
Occupational health and safety recommendations in the light of jurisdictions
  1. Tez No: 825476
  2. Yazar: MUSTAFA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜFTE CANER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş sağlığı ve güvenliği işçileri çalıştıkları iş yerlerinde karşılaşabilecekleri tehlike ve risklerden korumak, faaliyetlerinin sürdürülebilmek, aynı zamanda verimli ve etkin iş ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çalışma iş sağlığı ve güvenliği kavramını, 6331 Sayılı Kanun'u açıklamış, Türkiye'de inşaat, madencilik, eğitim, mobilya, balıkçılık ve başka sektörlerdeki durumu incelemiş, tehlike ve riskler araştırılmış olup, iş kazaları sonucu açılan davalar incelenmiştir. Yargıtay'ın iş sağlığı ve güvenliği alanındaki vermiş olduğu kararlar incelenmiş olup bu kararlar ışığında iş sağlığı ve güvenliği önerilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety aims to protect workers from the dangers and risks they may encounter in their workplaces, to make their activities sustainable, and to create efficient and effective work at the same time. This study explained the concept of occupational health and safety, the Law No. 6331, examined the situation in construction, mining, education, furniture, fishing and other sectors in Turkey, investigated the dangers and risks, their causes, and presented the lawsuits filed as a result of occupational accidents.