Çok serbestlik dereceli teleskopik konveyör tasarımı ve sanal imalatı
Design and vi̇rtual manufacturing of a telescopic conveyor with multible degree of freedom
  1. Tez No: 753526
  2. Yazar: AYFER SEÇKİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde yüksek kapasitelerde dökme ve yığma malzeme taşınması, maliyeti yüksek donanım kullanmayı gerektirmekte, transmikserlerle nakliye araçları ile, zor koşullarda sağlanmaktadır. Bu çalışmada; madencilik ve yapı sektörlerinde ihtiyaç duyulan bantlı konveyörler grubundan, çok serbestlik dereceli teleskopik katlanır konveyörün tasarım prosedürü, sistematik bir hesaplama ortamı ile bilgisayar destekli mühendislik faaliyetlerinin bir sonucu olarak geliştirilmiştir. Klasik bir tasarım sürecinde, konveyörün tasarımını şekillendiren kapasite, genişlik, hız ve diğer parametrelerle yapılan hesapların çözümü oldukça karmaşık ve uzun zaman alıcı bir süreçtir. Konveyör tasarımı için gerekli unsurları ve analitik hesapları bir örnek üzerinden anlatılmış ve değişken değerler göz önünde bulundurularak parametrik tasarım esaslı yönteme uygun eşitlikler oluşturulmuştur. Hesaplamalar neticesinde oluşturulan Excel dosyası VBA'da bir arayüze dönüştürülmüştür. Bu arayüz sayesinde yapılan çalışmalar ve tablolar bir raporda toplanmakta ve 3D model farklı uzunlukta aynı tasarıma sahip konveyörler için kullanıcı etkileşimi olmaksızın oluşturulmaktadır. Açık kaynak kodları ile program istenildiğinde parametreleri kolaylıkla değiştirilebilir halde yapılmıştır. Program ve arayüzü sonucunda tasarımcıya ve/veya kullanıcıya gerekli hesaplamaları ve tasarım çıktıları sunulurken hem zaman tasarrufu sağlanmış hem de olası hesaplama önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the transportation of bulk and masonry materials at high capacities requires the use of high cost equipment, and is provided with transmixers and transport vehicles under difficult conditions. In this study; the design procedure of a multi degree of freedom system telescopic foldable conveyor, from the group of belt conveyors required in the mining and construction industries, were developed as a part of computer-aided engineering activities with a systematic calculation environment. Acording to the classical design logic, the result of calculations made with capacity, width, speed and other parameters whose values affect the design of the conveyor is a very complex and time-consuming process. The necessary elements and analytical calculations for a telescopic conveyor design were applied by computer through an example, and the equations were formed in accordance with the parametric design-based method by taking the variable values into account. The Excel file, created as a result of the calculations, was converted into an interface in VBA. By means of this interface, the calculation results and the tables are collected in a report and the 3D model is created for conveyors with the same design of different lengths without user interaction. Due to the open source codes, the parameters of the program can be changed easily when desired. As a result of the program and its interface, while providing the necessary calculations and design outputs to the designer and/or the user, it is not only saved time but also prevented possible calculation errors.