The key role of glutathione-S-transferase enzyme activity as a repressor to ferroptosis inclination in patients with β-thalassemia major aged (10-20 years)
Β-talasemi müdür yaşlı (10-20 yaş) hastalarda ferroptoz eğilimine önleyici olarak glutatyon-S transferaz enzim aktivitesinin önemli rolü
- Tez No: 753550
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMOUD HUSİEN HADOWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son zamanlarda yapılan araĢtırmalar, çok sayıda kan transfüzyonu nedeniyle aĢırı demir yüklenmesi olan beta-talasemi hastaları ile ilgili uzun vadeli sorunların önde gelen nedenidir. Sonuç olarak, bir hastanın bu tür sorunlara karĢı savunmasızlığını belirlemek için antioksidan seviyeler kullanılabilir. Bu çalıĢmada, Babil hastanelerine nakledilen ve tedavi edilen 10-20 yaĢ arası 150 talasemi hastası olan 300 erkekten kan örneği alındı. Transfüzyondan hemen önce kan alındı. Glutatyon S-transferaz aktivitesi, glutatyon, glutatyon peroksidaz-4, antioksidan & total oksidan, lipid peroksidasyonu ve vit E ölçümleri hastane laboratuvarlarında ve laboratuvarlarda yapılmıĢtır. (Malzeme Yöntemi ile ilgili cümle) Sonuç olarak, Biyokimyasal değerlendirmelerin hastalarda GST ve GPX4 enzimlerinin aktivitesinde sağlıklı insanlara göre bir artıĢ ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. glutatyon ve lipid peroksidasyon düzeyinde artıĢ, antioksidanlar ve vitamin E düzeyinde ise azalma olarak görülmektedir.(Sonuçlar ve TartıĢma ile ilgili cümle)
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to Patients with β- thalassemia who suffer from increased iron concentration as a result of the repeated blood giving causes major long-term problems in their bodies. As a result, antioxidant levels may be utilized to identify a patient's vulnerability to such problems. In this study, Blood samples were collected from 300 males (150 persons aged 10-20 years of thalassemia patients who were transferred and managed in Babylon hospitals. Blood was obtained just before the transfusion. Furthermore, blood samples were taken from 150 people who seemed with healthy. The age of the cases and controls was matched.Measurement of glutathione S-transferase activity, glutathione, glutathione peroxidase-4,antioxidant & total oxidant, lipid peroxidation and vit E Work was done in the hospital laboratories as well as the laboratories of the Chemistry Department at the University of Babylon using the ELISA device.(Material Method related sentence). As a result, we can indicate that the biochemical evaluations revealed a decrease in the level of the enzyme(GST,GPX4) in those with the aforementioned disease when measured for people without any disease, as well as a fall in the level of glutathione and antioxidants and vitamin E, while the percentage of oxidants increased with lipid peroxidation.(Results and Discussion related sentence).