Phosmet'in Eisenia fetida (annelida, clitellata) üzerine toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of toxic effects of phosmet on Eisenia fetida (annelida, clitellata)
  1. Tez No: 967993
  2. Yazar: MUHTEREM ELİF DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKAT ÇÖMDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pestisit kullanımının artması, ekolojik zararlar konusunda ciddi endişelere yol açmaktadır. Organofosfat grubu pestisitlerden Phosmet, özellikle meyve ve sebze yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yaygın kullanım, çevrede kalıntı bırakmakta ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Bu çalışmada, toprak ekosisteminde kilit bir rol oynayan ve pestisitlerin ekotoksikolojik risk değerlendirmelerinde yaygın şekilde kullanılan bir biyoindikatör tür olan Eisenia fetida üzerindeki Phosmet toksisitesi incelenmiştir. Deney kapsamında, E. fetida solucanları; negatif kontrol (0 mg/kg), çözücü kontrol (0 mg/kg), 5 mg/kg, 10 mg/kg ve 20 mg/kg Phosmet içeren gruplara ayrılmış ve 7, 14, 21 ve 28 gün süreyle maruz bırakılmıştır. Deneyler üç tekrarlı olarak yürütülmüştür. Belirlenen günlerde her gruptan toplanan bireyler üzerinde histopatolojik ve biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Toplanan bireylerden klitellum ve gövde (klitellum arkası) olmak üzere iki farklı bölgeden örnekler alınarak histolojik kesitler hazırlanmıştır. Maruz kalınan pestisit konsantrasyonuna ve süresine bağlı olarak farklı doku bölgelerinde dejenerasyonlar ve çeşitli yapısal bozulmalar gözlenmiştir. Biyokimyasal analiz sonuçları, bu histolojik bulguları desteklemekte olup, Phosmet maruziyeti ile toplam protein, karbohidrat ve lipit düzeylerinde anlamlı azalmalar tespit edilmiştir. Ayrıca oksidatif stresi değerlendirmek amacıyla katalaz, glutatyon S-transferaz ve süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri ölçülmüş, artan Phosmet konsantrasyonlarına paralel olarak bu enzimlerin aktivitesinde belirgin artışlar gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, pestisitlerin toprak sağlığı ve ekosistem dengesi üzerindeki olası etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlarken, sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesine yönelik literatüre de önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of pesticides is causing serious concerns about ecological damage. Phosmet, an organophosphate pesticide, is widely used, especially in fruit and vegetable cultivation. However, this widespread use results in the environment residues and soil contamination. In this study, the toxicity of Phosmet was investigated using Eisenia fetida, a bioindicator species that plays a key role in soil ecosystems and is widely used in ecotoxicological risk assessments. E. fetida individuals were divided into groups; negative control (0 mg/kg), solvent control (0 mg/kg), and experimental groups exposed to 5 mg/kg, 10 mg/kg, and 20 mg/kg of Phosmet. Exposure durations were 7, 14, 21, and 28 days. The experiments were conducted in triplicate. On each specified day, individuals were collected for analysis, and samples were taken from two different regions—the clitellum and the posterior body (behind the clitellum). Histological sections were prepared, and both histopathological and biochemical analyses were performed. Degeneration and various structural abnormalities were observed in different tissue regions, depending on the pesticide concentration and duration of exposure. Biochemical analyses supported these histological results, revealing significant decreases in total protein, carbohydrate, and lipid levels following Phosmet exposure. Additionally, to evaluate the oxidative stress caused by Phosmet, the activities of catalase, glutathione S-transferase and superoxide dismutase enzymes were measured, revealing significant increases in enzyme activity with increasing Phosmet concentrations. These results contribute to understanding the potential effects of pesticides on soil health and ecosystem balance, while also providing important data for the development of sustainable agricultural practices.