Determining player lifetime value in mobile puzzle game using machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak mobil puzzle oyunlarda müşteri yaşam boyu değerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 753551
  2. Yazar: GİRAYHAN CANBEK LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPER TUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Müşteri yaşam boyu değeri (CLV) oyuncuların oyunda getirdikleri toplam karın bütününü ifade eder. Yaşam boyu değerinin tahmini, oyunun ücretsiz indirilebildiği ama oyuncuya oyun içi ödeme yaptıran ya da reklam gösteren freemium modele sahip oyunlar için önemli bir konu haline gelmiştir. Oyun şirketleri oyunun karlılığını hesaplamak, oyuncu kazanım kaynaklarını ve masraflarını değerlendirmek, pazarlama kampanyalarını düzenlemek ya da yüksek değerli oyuncuları hedefleyecek stratejileri belirleyebilmek gibi amaçlarla bu değeri hesaplamayı amaçlar. Bu çalışma oyun endüstrisindeki parasallaştırma konseptine yeni bir bakış açısı kazandırabilmek için eski çalışmalara bir casual puzzle oyunun verisini analiz ederek ve makine öğrenmesi yöntemleri ile müşteri yaşam boyu değeri tahminleme modeli geliştirerek katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tezde elde edilen çıkarımlar casual oyun geliştiren firmaların mevcut zamanda gelecek dönem oyuncu değerini hesaplayabilmek ve bunun sonucunda pazarlama ve diğer iş stratejilerini belirlemelerine yararlı olacak bir zemin oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Customer Lifetime Value (CLV) defines the total of revenue generated from players in their whole lifetime in the game. Prediction of CLV has become an important metric to be calculated for freemium games which the player installs the game for free but voluntarily make in-game payments and watch advertisements. Game companies want to assess this value with different motivations such as calculating game's profitability, evaluating player acquisition sources and costs, arranging marketing campaigns, or determining in game strategy to continue to attract high value customers. This work aims to contribute to the past studies by generating a new point of view to the concept of monetization in game industry, by analyzing and mining a casual puzzle game data and applying machine learning methods to create a successful prediction model of player LTV. The findings from the thesis would be helpful for casual game providers to assess the future values of players in present and to determine marketing and other strategies to develop their products.