Genelleştirilmiş Tanaka-Webster konneksiyonuna bağlı nearly kosimplektik manifoldların konharmonik eğrilik tensörü
Conharmonic curvature tensor on nearly cosymplectic manifolds with generalized Tanaka-Webster connection
  1. Tez No: 753693
  2. Yazar: HATİCE RABİYA ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önce yapılan araştırmaların ışığında nearly kosimpletik manifoldlarda Tanaka-Webster konneksiyonu tanıtmak ve sağladığı temel eğrilik özelliklerini incelemektir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde kuramsal temeller olarak, tez çalışması boyunca kullandığımız ana kavramlar, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Bu kısımda, Riemann manifoldlar üzerine temel kavramlar, hemen hemen değme manifoldlar, eğrilik ve burulma tensörleri gibi yapı taşları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, nearly kosimpletik manifoldları tanımlamamızda kaynak olan nearly Kenmotsu manifold yapısı ile birlikte bazı eğrilik özellikleri vurgulanmıştır. Dördüncü bölüm çalışmanın bulgular kısmını oluşturmakta olup, bu bölümde nearly kosimpletik manifoldlarda Tanaka-Webster konneksiyonu ve bu konneksiyona bağlı olarak nearly kosimpletik manifoldların sağladığı eğrilik özellikleri ve nearly kosimpletik manifoldlarda Tanaka-Webster konneksiyonuna bağlı olarak konharmonik eğrilik tensörü ve konharmonik eğrilik tensörünün flat olması gibi eğrilik özellikleri yer almaktadır. Bu bölüm orijinal sonuç ve teoremler içermektedir. Son bölüm olan beşinci bölüm sonuç ve önerilere ayrılarak, bu konuda çalışma yapmak isteyenlere ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to introduce the Tanaka-Webster connection in nearly cosymplectic manifolds and to examine the basic curvature properties it provides, based on previous studies. This thesis be formed of five section. In the first section, general literature information is given. In the second section, the basic concepts, definitions and theoretical foundations we use throughout the thesis are given. Also in this section, the main concepts of Riemannian manifolds, almost contact manifolds, some curvatures and torsion tensors are introduced. In the third section, some of the curvature properties of the nearly Kenmotsu manifold is highlighted to describe the nearly cosymplectic manifold. The fourth section constitutes the findings part of the study, in this section we study conharmonic curvature tensor of nearly cosymplectic manifolds with generalized Tanaka-Webster connection and we give a conharmonically flat nearly cosymplectic manifold with respect to the connection ∇. This section is significant in that it contains original results and theorems. The last section in this fifth section, is devoted to conclusions and suggestions so also shed light on those who want to work in the future.