Assessment of nurses knowledge towards cardiopulmonary resuscitation at Al_Nasiriyah Teaching Hospital in the Dhi_qar city
Dhi_qar kentindeki Al_Nasiriyah Eğitim Hastanesinde çalışan hemşirelerin kardiyopülmoner resüsitasyona yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 753711
  2. Yazar: ALI HUSSEIN OWAID ALTUBAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmada hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Methodoloji: Al-Nasiriyah eğitim hastanesinde çalışan 300 hemşire ile 17 Kasım 2021'den 20 Nisan 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma analitik tipdedir. Çalışmaya Dhi_qar kentindeki Al-Nasiriyah eğitim hastanesindeki yoğun bakım, acil servis ve CPR uygulaması yapılan birimlerde çalışan hemşireler dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerin demografik bilgilerinin(7 soru) ve CPR bilgilerinin(39 soru) sorgulandığı anket formu uygulanmıştır. CPR bilgilerinin sorgulandığı anket formu aracının geçerlilik güvenilirliği ırak halkı için yapılmıştır. Çalışma sürecide çankırı karatekin üniveristesi Etik kurulundan etik izin ve çalışma yapılan hasaneden yazılı izinler alınmıştır. Ayrıca çalışmaya katılmak gönüllülük esasına dayanarak, katılımcılardan sözel ve yazılı onam alınmıştır. Veri toplama süreci araştırmacı tarafından yüz yüze yürütülmüştür. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hemşirelerin yaklaşık %6.67'si yetersiz, %59.33'ü orta düzeye ve %34'ü de iyi seviyede CPR ile ilgili bilgiye sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the nurses' level of knowledge in cardiopulmonary resuscitation and for the purpose of determining the correlation between nurses' knowledge of CPR and demographic characteristics (gender, age, academic achievement, years of experience, training session). Methodology: A descriptive cross-sectional was performed at Al-Nasiriyah teaching hospital from November 17, 2021, to April 20, 2022. The sample of 300 nurses included those working in CPR-practicing units such as the ER, ICU, CCU, OR, and medical ward at Al-Nasiriyah teaching hospital in Dhi_qar city. The data was gathered through the use of a questionnaire, which included 7 questions and 39 questions. Structured self-report techniques were used to gather the data. The reliability and validity of the tool were It has been proven in many previous Iraqi studies. Result: According to the study findings, approximately 6.67% of nurses have poor knowledge, 59.33% have moderate knowledge, and 34% have good knowledge.