Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip nearly kosimplektik manifoldlar
Nearly cosymplectic manifolds with Tanaka-Webster connection
- Tez No: 753723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı,Tanaka-Webster konneksiyona sahip Nearly kosimplektik manifoldların eğrilik özelliklerini incelemektir. Özellikle Tanaka-Webster konneksiyona sahip Nearly kosimplektik manifoldlarda konsirkular eğrilik tensörü ele alınmıştır. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bir literatür bilgisi verilerek değme manifoldlarının yapısı ve temel özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde tez çalışması boyunca kullanacağımız temel kavramlara yer verilmiştir. Bunlar; Riemann manifoldlar üzerine temel kavramlar, hemen hemen değme manifoldlar, eğrilik ve burulma tensörleri,… gibi kavramlardır. Üçüncü bölümde, Nearly kosimplektik manifoldlar tanıtılmış ve genel eğrilik özellikleri ele alınmıştır. Aynı zamanda Tanaka-Webster konneksiyonu ile ilgili bilgi verilmiştir. Dördüncü bölüm çalışmanın bulgular kısmını oluşturmakta olup, bu bölümde Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip Nearly kosimplektik manifoldların temel eğrilik özellikleri üzerine çalışılmıştır. Daha sonra ise Tanaka-Webster konneksiyonuna sahip Nearly kosimplektik manifoldlarda konsirkular eğrilik tensörü ele alınarak, bu eğrilik tensörünün konsirkular düz, ξ-konsirkular düz, ϕ-konsirkular semi-simetrik olma durumları incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to examine the curvature properties of Nearly cosymplectic manifolds with Tanaka-Webster connections. In particular, the concircular curvature tensor is discussed in Nearly cosymplectic manifolds with Tanaka-Webster connection. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, a general literature information is given and the structure and basic properties of contact manifolds are mentioned. In the second part, the basic concepts that we will use throughout the thesis work are given. These concepts are such as basic concepts on Riemannian manifolds, almost contact manifolds, curvature and torsion tensors,… In the third chapter, Nearly cosymlectic manifolds are introduced and their general curvature properties are discussed. At the same time, information about the Tanaka-Webster connection is given. The fourth chapter is the findings part of the study, and in this chapter, the fundamental curvature properties of Nearly cosymplectic manifolds with Tanaka-Webster connection are studied. Then, by considering the concircular curvature tensor in Nearly cosymplectic manifolds with Tanaka-Webster connection, the states of this curvature tensor being concircular flat, ξ-concircular straight, ϕ-concircular semi-symmetrical were examined. In the last chapter, the fifth chapter, conclusions and recommendations are given.