Research of translucent porcelain and its use in lighting design
Işık geçirgen porselen araştırması ve aydınlatma tasarımında kullanımı
- Tez No: 753728
- Danışmanlar: PROF. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez porselen-ışık geçirgenlik ilişkisi ve metal tuzlarının aydınlatma tasarımında sunabileceği fırsatlar hakkında yazılmaktadır. Araştırma, porselenin tarihçesi, aydınlatma tasarımıyla bağlantısı ve metal tuzlarının kullanım olanaklarının anlatıldığı, ardından tasarımın arkasındaki fikir, test pişirimlerinin ve nihai ürünün yapımının belgelendiği üç bölümden oluşmaktadır. Amaç, suda çözünür metal tuzları hakkında daha önce yapılan araştırmaları takip ederek, ışık geçirgen porselen ile ilgili olarak aydınlatma tasarımında yer alabilecek olası bir tekniği incelemektir. Bu sanat araştırması, halihazırda var olan bir malzemenin yeni bir kullanımını bulma olanağına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the porcelain-translucency relationship and the opportunities that metal salts can present in lighting design. The research exists of three chapters in which the history of porcelain, its connection to lighting design, and the possibilities of using metal salts are described, followed by the reasoning of the design and the documentation of the test firings, and the making of the final product. The goal is to examine a possible technique that could be involved in lighting design in relation to translucent porcelain, by following previous researches about water-soluble metal salts. This art research has the possibility to find a new usage of an already existing material.