Kronik böbrek hastalığı ile ilişkili anemide lncrna(lincrna-EPS) ekspresyon düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of lncrna (lincrna-EPS) expression level in anemia associated with chronic kidney disease
- Tez No: 753727
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HİLMİ TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik böbrek hastalığı (KBH) ile ilişkili renal anemisi mevcut olan hastalarda uzun kodlanmayan RNA ailesinden biri olan lincRNA eritroid prosurvivalı'nın (lincRNA-EPS) ekspresyon düzeyleri bakılmasını ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmayı hedefledik. Ayrıca lincRNA-EPS'nin ekspresyon düzeylerinin anemi parametreleri (hemoglobin, MCV, ferritin, vitamin B12, folik asit gibi) ve eritropoetin (EPO) dozları ile ilişkili olup olmadığınının araştırılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza hasta sayısı 40, kontrol grubu sayısı ise 19 olmak üzere toplamda 59 kişi dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Laboratuvar analizleri için kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden tam kan sayımı ve biyokimyasal parametreler çalışıldı. LncRNA ekspresyon seviyelerinin analizleri RT-qPCR ile çalışıldı. Evre 3-5 KBH tanısı alan hastalar ve sağlıklı grup şeklinde gruplandırıldı. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: LincRNA-EPS ekspresyonu medyan ve kartil değerleri sırasıyla, sağlıklı kontrol grubunda medyan değer: 0,000041; 1. Kartil (Q1): 0,000017, 2. Kartil (Q2): 0,000041, 3. Kartil (Q3): 0,00038, hasta grubunda ise medyan değer: 0,5255; 1. Kartil (Q1): 0,0072, 2. Kartil (Q2): 0,5255, 3. Kartil (Q3): 0,00038 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the expression levels of lincRNA erythroid prosurvival (lincRNA-EPS), which is one of the long non-coding RNA family, in patients with chronic kidney disease (CKD) related renal anemia and compare it with a healthy control group. We also aimed to investigate whether the expression levels of lincRNA-EPS are associated with anemia parameters (such as hemoglobin, MCV, ferritin, vitamin B12, folic acid) and erythropoietin (EPO) doses. Material and Methods: The total of 59 people were included in our study, with 40 patients and 19 control groups. Demographic characteristics of the patients were recorded. Blood samples were taken for laboratory analysis. Complete blood count and biochemical parameters were studied from the blood samples taken. Analyzes of lincRNA expression levels were studied by RT-qPCR. Patients diagnosed with stage 3-5 CKD and healthy groups were grouped. The data were analyzed using the SPSS package program. Results: The LincRNA-EPS expression median and quartile values were respectively median value: 0.000041; 1st Quartile (Q1): 0.000017, 2nd Quartile (Q2): 0.000041, 3rd Quartile (Q3): 0.00038 in the healthy control group; median value: 0.5255; 1st Quartile (Q1): 0.0072, 2nd Quartile (Q2): 0.5255, 3rd Quartile (Q3): 0.00038 in the patient group.