The impact of globalization on foreign direct investment in resource rich countries
Küreselleşmenin doğal kaynak zengini ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 753763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YORULMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme kavramı, özellikle 1980 sonrası hayatımızın her alanında kendini göstermektedir. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesinde büyük etkisi olan küreselleşme, ülkelerin finansal ihtiyaçlarını karşılamaları ve hedefledikleri ekonomik büyümeyi gerçekleştirmeleri için büyük bir fırsat yaratmıştır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen hükümetler, yabancı sermayeyi ülkelerine çekebilmek için başta vergi politikaları olmak üzere önemli reform hareketlerini başlatmışlardır. Bu çalışma, doğal kaynaklar açısından zengin olan körfez ülkelerinde 1990-2019 yılları arasında küreselleşmenin doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki etkilerini nedensellik analizi yaparak incelemektedir. Analiz sonuçlarına göre, doğrudan yabancı yatırımların küreselleşme üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization manifests itself in every aspect of our lives, especially after 1980. Globalization, which has a great impact on the liberalization of capital movements, has created a great opportunity for countries to meet their financial needs and achieve their targeted economic growth. Governments that want to seize this opportunity have initiated important reform movements, especially tax policies, in order to attract foreign capital to their countries. This study examines the effects of globalization on foreign direct investments between 1990 and 2019 in gulf countries, which are rich in natural resources, by running a causality analysis. According to the results of the analysis, it has been determined that foreign direct investments have a positive effect on globalization.