7.sınıf 'Rasyonel Sayılar ve Rasyonel Sayılarla İşlemler' ünitesinin öğretiminde animasyon ve karikatür kullanılmasının öğrencinin akademik başarısına ve kalıcılığına etkisi
7. impact of using animation and caricature teaching of 'Rational Numbers and Operations with Rational Numbers' subjects on academic achievement and persistence of knowledge
  1. Tez No: 753764
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7.sınıf matematik dersine ait“Rasyonel Sayılar ve Rasyonel Sayılarla İşlemler”ünitesinin öğretiminde, ders kitabındaki etkinliklerden farklı olarak“Powtoon”ve“Plotagon”adlı Web 2.0 araçları kullanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan karikatürler ve animasyonlarla desteklenen yapılandırmacı öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kayseri ili Melikgazi ilçesinde bulunan, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet resmi ortaokulunda öğrenim gören 53 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine ilgi çekici olan“Powtoon”ve“Plotagon”adlı Web 2.0 araçları kullanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan karikatürler ve animasyonlarla desteklenen yapılandırmacı öğretimle gerçekleştirilirken, kontrol grubu öğrencilerine ise yapılandırılmış sınıf ortamında ders kitabında yer alan etkinliklere bağlı kalınarak matematik öğretimi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Rasyonel Sayılar ve Rasyonel Sayılarla İşlemler Başarı Testi kullanılmıştır. Rasyonel Sayılar ve Rasyonel Sayılarla İşlemler Başarı Testinin güvenirlik analizinin tespiti için 169 öğrenci ile pilot uygulama yapılmış ve başarı testinin Cronbach Alpha değeri 0.89 olarak hesaplanmıştır. Sınıf içi uygulamalardan önce ve sonra olmak üzere gruplara hazırlanan başarı testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Son test uygulamasından yaklaşık altı hafta sonra ise başarı testi bilginin kalıcılığa etkisini test etmek amacıyla tekrar uygulanmıştır. Sınıf içi uygulama hafta da iki ders saati olmak üzere beş hafta sürmüştür. Yapılan uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek çözümlenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden verilerin analizinde t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak ders kitabındaki etkinliklerden farklı olarak“Powtoon”ve“Plotagon”adlı Web 2.0 araçları kullanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan karikatürler ve animasyonlarla desteklenen yapılandırmacı öğretim ile ders işlemenin 7.sınıf öğrencilerinin matematik başarısını artırdığı ve bilgilerin daha kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to ensure that constructivist teaching supported by cartoons and animations prepared by the researcher using Web 2.0 tools called“Powtoon”and“Plotagon”in the teaching of the“Rational Numbers and Operations with Rational Numbers”unit of the secondary school 7th grade mathematics lesson, unlike the activities in the course book, is aimed at helping students learn academically. The aim of this study is to examine the effect of success and permanence of knowledge. The study group of the research consists of 53 students studying at the public secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Melikgazi district of Kayseri province in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The quasi-experimental design with pretestposttest control group was used as a method in the research. While the experimental group students were taught by constructivist teaching supported by cartoons and animations prepared by the researcher using Web 2.0 tools called“Powtoon”and“Plotagon”, which were interesting, the control group students were taught mathematics in a structured classroom environment by adhering to the activities in the textbook. Rational Numbers and Operations with Rational Numbers Achievement Test, developed by the researcher, was used as a data collection tool. Rational Numbers and Operations with Rational Numbers In order to determine the reliability analysis of the Achievement Test, a pilot study was conducted with 169 students and the Cronbach Alpha value of the achievement test was calculated as 0.89. The achievement test, which was prepared for the groups before and after the in-class practices, was applied as a pre-test and post-test. About six weeks after the post-test application, the achievement test was applied again to test the effect of knowledge on permanence. The in-class practice lasted for five weeks, two course hours per week. The data obtained as a result of the applications were analyzed and analyzed in the SPSS program. Since the data showed normal distribution, t-test was used in the analysis of the data. As a result of the analysis of the data, a significant difference was found in favor of the experimental group. As a result, it was concluded that, unlike the activities in the textbook, constructivist teaching supported by cartoons and animations prepared by the researcher using Web 2.0 tools called“Powtoon”and“Plotagon”increased the success of 7th grade students in mathematics and the information was more permanent.