Şiddetli psoriazisli hastalarda serum inflamatuvar belirteçleri: SAA ve seCRP düzeylerini karşılşatıran bir çalışma
Serum inflamatory markers in severe psoriasis: A study comparing SAA and seCRP levels
  1. Tez No: 753766
  2. Yazar: SİBEL ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ATAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psoriazis derinin sık, inflamatuvar bir hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı şiddetli psoriazis tanısı alarak sistemik ajanlar ve fototerapi ile tedavi planı yapılan hastalarda serum amiloid A (SAA) protein ve sensitif C reaktif protein (CRP) düzeylerini incelemek, hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırmak ve uygulanan tedavi seçeneklerinin psoriaziste gelişen sistemik inflamasyon üzerindeki etkilerini saptamaktır. Çalışmaya 45 psoriazisli hasta ve kontrol grubu için 45 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta grubunun ortalama psoriazis alan şiddet skoru (PASI) 22,44 ± 9,28 olarak bulundu. Çalışmada psoriazisli hastaların ortalama SAA protein değeri 5,82 ± 4,59 ng/ml ve ortalama sensitif CRP değeri 0,55 ± 0,43 mg/dl olarak bulundu. Çalışmada psoriazisli hastalar ile kontrol grubu arasında SAA protein ve sensitif CRP düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmaktaydı (p = 0,035, p = 0,01). Tüm tedaviler ile SAA protein ve sensitif CRP düzeylerinde anlamlı düşüş elde edildi (p = 0,03, p = 0,02). Hastaların vücut kitle indeks değerleri ile sensitif CRP değerleri arasınd anlamlı korelasyon bulunmaktaydı (r = 0,02). Hasta grubunda tedavi yanıtı ile vücut kitle indeks değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon bulunmaktaydı (r = 0,013). Sonuç olarak şiddetli psoriazisli hastalarda SAA protein ve sensitif CRP kontrol grubuna göre belirgin olarak artmıştır. Tedaviler sonrası azalan serum inflamatuvar belirteçleri nedeniyle psoriazis etkin tedavisinin bu popülasyondaki artmış kardiyovasküler riski de azaltılabileceği öngörülebilir. PASI düşüşünün vücut kitle indeksi ile negatif korele olması obez hastalarda artmış inflamatuvar yükün psoriazis tedavisine yanıtı geciktirdiğini ve inflamatuvar belirteçlerin daha da yükselmesine neden olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common inflammatory disease of the skin. The objective of this study is to determine serum amyloid A (SAA) protein and sensitive CRP (C reactive protein) levels, to investigate the relationship between these markers and disease activity and to find out the effect of different treatment modalities on the systemic inflammation caused by psoriasis in severe psoriatic patients who were planned to be treated with either systemic agents or phototherapy. 45 patients with severe psoriasis and 45 healthy individual were enrolled for the study. Mean psoriasis area severity index (PASI) of the patients was 22,44 ± 9,28. Mean SAA protein level was 5,82 ± 4,59 ng/ml and mean sensitive CRP level was 0,55 ± 0,43 mg/dl. There was significant difference in SAA and sensitive CRP levels between patient and control groups (p = 0,035, p = 0,01). All treatment modalities succeeded in reducing the levels of SAA and sensitive CRP statistically (p = 0,03, p = 0,02). The treatment outcome of the patients were negatively correlated with the body mass index values of the patients (r = 0,013). As a result serum inflammatory markers SAA and sensitive CRP are shown to be significantly elevated in patients with severe psoriasis. All therapies efficiently decreased the levels of these inflammatory markers. The decrease in serum inflammatory levels of sensitive CRP and SAA protein may implicate that antipsoriatic treatment modalities may be able to supress the inflammation as well as elevated cardiovascular risk produced by psoriasis. The negative corelation between treatment outcome and body mass index and higher sensitive CRP levels in obese psoriatic patients may be interpreted by elevated inflammatory burden delaying the improvement of psoriasis, causing a blind loop increasing the inflammatory markers to higher levels.