Government incentives and employment in SMEs, an econometric analysis on Turkey's manufacturing industry
Devlet destekleri ve KOBİ'lerin istihdamı, Türkiye'nin imalat sanayii üzerine ekonometrik bir analiz
- Tez No: 753772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kamu teşvikleri ülkelerin bölgesel kalkınmadan uluslararası rekabette güçlenmeye kadar çeşitli maksatlar için kullandıkları maliye politikalarıdır. Türkiye 2012 yılından itibaren sektör odaklı uygulanan kamu teşviklerini daha çok bölgesel eşitsizlikleri dengeleme maksadı ile kullanmaya başlamıştır. Bu durum ülke ekonomisinin bölgelerinde ve alt sektörlerinde yapılabilecek yeni analizler için fırsatlar oluşturmaktadır. Literatürde bölgesel kalkınma için kullanılan teşviklerin etkilerini inceleyen çalışmaların ekseriyeti gelişmiş ülkeler üzerinedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için yapılmış çalışmaların geneli ise devlet desteklerinin toplam ekonomi üzerine etkilerini incelemektedir. Dolayısı ile literatürde sektör ve bölge bazlı mikro çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır. Bu çalışma bahsedilen ihtiyaca Türkiye'nin imalat sanayinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) örneği ile mikro veri analizi katkısı sağlama niyetindedir. Türkiye'nin yeni teşvik programının performansı basit bir şekilde incelendiğinde KOBİ'lerin yeni politikalar aracılığı ile istihdamlarını artırmada zorluklar yaşadığı göze çarpmaktadır. Dahası, şirketlerin yıllık istihdam değişiklikleri bölgelerine ve ölçeklerine göre incelendiğinde giderilmesi amaçlanan eşitsizliklerin mevcudiyetini koruduğu görülmektedir. Verilen teşviklerin etkisini daha detaylı incelemek için çalışmada ampirik analizlerde bulunduk. Bu analizleri uyguladığımız veri seti bağımsız bir araştırma şirketinin imalat sanayiindeki KOBİ'ler ile 2016 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği içinde yapmış olduğu anket çalışmasından gelmektedir. Çalışmada, soruları cevaplayan 10 063 firma üzerinden sektörel ve bölgesel örneklem oluşturulmuştur. Bu veriye ek olarak bölgesel etkilerin kontrolünü sağlayacağımız değişkenleri Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) paylaştığı veriler üzerinden oluşturduk. Edindiğimiz değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için En Küçük Kareler (EKK) ve potansiyel içsellik şüphesi dolayısı ile Araç Değişken (IV) ekonometrik yaklaşımları uygulanmıştır. EKK yaklaşımı ile edindiğimiz bulgular gösterdi ki genel olarak teşvikler ile firmaların istihdam büyümeleri ve seviyeleri arasında pozitif bir ilişki bulunmakta. IV yaklaşımında bu sonuçların katsayılarını daha büyük olarak bulduk. İstihdam teşviklerinin etkisi incelendiğinde iki yaklaşımda da tutarlı anlamlılığa sahip sonuçlara ulaşamadık. Son olarak şirketlerin ölçeklerine göre yaptığımız incelemeler 1-19 arası istihdama sahip şirketlerin 20 ve üzeri istihdama sahip şirketlerden biraz daha fazla teşviklerden olumlu etkilendiğini bulduk. Bunlara ek olarak firma karakteristikleri arasında bulunan firma yaşı, kapasite kullanım oranı, firmaların yenilikçi oluşu, makine gelişmişlik düzeyi ve bilişim teknolojileri gelişmişlik düzeylerinin şirketlerin istihdamı üzerinde anlamlı etkileri olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
From internal regional development to gaining strength in international competition, government incentives are fiscal policy tools that countries implement for many purposes. Turkey changed the focus of incentive programs in 2012 from a sectoral perspective to vanquishing regional disparities. This change brings about opportunities for new studies that could be made on the country's regions and sub-sectors. Most of the studies in the literature on the relationship between incentives and regional development deal with the data of developed countries. Studies on developing countries generally analyze the effects of public support on overall employment in the economy. Therefore, there is a gap in the literature for micro studies based on regional and sectoral differences. This study aims to add to the literature a micro data analysis on Turkish manufacturing SMEs to narrow the mentioned gap. When the performance of Turkey's new incentive program is inspected, the first thing to notice is that the Turkish manufacturing SMEs are struggling to create jobs with the help of state support. Furthermore, the objective of balancing inequalities among firms seems to be far away from being accomplished when a basic inspection is made on enterprises' yearly employment changes based on their regions and sizes. We conducted empirical analyses to obtain a more detailed picture of the relationship between firms' employment and government incentives. The dataset used in our analyses comes from the study of an independent research firm in which Turkish manufacturing SMEs were surveyed. The study's sampling is made on 10 063 respondent firms based on their sectors and regions. In addition to the variables derived from the survey study, we obtained variables from the database published by TurkStat to control for the effects of regional differences. We applied the OLS and for possible endogeneity problems IV approach to analyze the relationship between variables. Our OLS results showed a significantly positive relationship between general incentives and firms' employment. In the IV approach, we found higher coefficients between the variables. We could not find consistently significant results in OLS and IV approaches for employment incentives' effects on SMEs' employment. Lastly, our findings based on firms' sizes revealed that SMEs with 1 to 19 employees employ more people than SMEs with 20 and more employees. Additional factors that we found to be significantly effective on SME employment are firm-level characteristics: age of the firm, the capacity utilization rate of the firm, innovation, machinery level, and information technologies level of the firm.