Dijital öyküleme ile sunulan problem durumlarının algoritma öğrenme sürecine etkisi
The effect of problem situations presented by digital storytelling on the algorithm learning process
  1. Tez No: 753846
  2. Yazar: ENGİN KÖŞELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital öyküleme ile sunulan problem durumlarının algoritma öğrenme sürecine etkisini incelemektir. Yarı deneysel yöntem ile gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini bir Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda 6.sınıf seviyesinde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersine giren 32 öğrenci (16 deney grubu, 16 kontrol grubu) oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri eğitim öncesinde ve sonrasında uygulanan Algoritma Geliştirme Başarı Testi, yazılı sınav formu ve eğitim sonrası gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. AGBT'den alınan istatistiki veriler SPSS 22 istatistik yazılım platformu, yazılı sınav formundan alınan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Algoritma Değerlendirme Rubriği ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi ile analizlenmiştir. Çalışma sonucunda dijital öyküleme yönteminin deney grubu öğrencilerin algoritma geliştirme başarısını artırdığı, algoritma geliştirme becerilerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmış, algoritma öğrenme sürecinin dijital öykülerle daha kolay olduğu, derslerin eğlenceli şekilde işlendiği ve daha verimli geçtiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of problem situations presented with digital storytelling on the algorithm learning process. The sample of the research, which was carried out with the quasi-experimental method, consists of 32 students (16 experimental group, 16 control group) who took the 6th grade STI course in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education. The data of the study were obtained through the Algorithm Development Achievement Test applied before and after the training, the written exam form and the semi-structured interviews held after the training. Statistical data from AGBT were analyzed by SPSS 22 statistical software platform, data from written exam form were analyzed with Algorithm Evaluation Rubric developed by the researcher, and data obtained from semi-structured interviews were analyzed by content analysis. As a result of the study, it was concluded that the digital storytelling method increased the algorithm development success of the experimental group students and contributed to their algorithm development skills, and it was determined that the algorithm learning process was easier with digital stories, the lessons were taught in a fun way and more efficient.