Shaping clay, transmitting knowledge: Division of labor in the 7th and 6th millennia in Western Anatolia
Kile şekil vermek, bilginin aktarımı: MÖ. 7. ve 6. binyıllarda Batı Anadolu'da iş bölümü
  1. Tez No: 753857
  2. Yazar: AYSEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA DENİZ ÖZBAL GERRITSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Kil, Batı Anadolu'da MÖ yedinci ve altıncı binyıllarda Neolitik topluluklarda gündelik yaşamda kullanılan ana hammaddelerden biriydi. Kili yapı malzemesi olarak kullanmanın yanı sıra, Neolitik dönem insanları kilden çeşitli objeler de yapmış ve insanların kille ilişkisi giderek daha dolaşık hale gelmiştir. Bu dönemden kalma kil objeler üzerine çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen Anadolu prehistoryasına odaklanan akademik çalışmalar, kil objelerin üretiminde iş bölümünün nasıl organize edildiği ve bunların yapımına dair teknolojik bilginin nasıl aktarıldığı gibi kil obje üretiminde teknolojinin sosyal yönlerine odaklanmamıştır. Bu boşluğu doldurabilmek amacıyla bu tez, özellikle Barcın Höyük, Ulucak Höyük ve Ekşi Höyük'e odaklanarak Batı Anadolu'da MÖ yedinci ve erken altıncı binyıllarda (MÖ 5700'e kadar) kil obje üretiminde iş bölümünün nasıl organize edildiğini araştırır. Arkeolojik buluntulardaki antik parmak izlerini inceleyen paleodermatoglifik çalışmalarını kullanan bu çalışma, yaş ve cinsiyet tahmini yapabilmek amacıyla Neolitik dönemde üretilmiş bu objelerde bunları yapan insanlar tarafından bırakılmış parmak izlerini analiz eder. Analiz sonuçları her üç yerleşimde de yaş ve cinsiyete dayalı bir iş bölümünün kesinlikle var olduğunu gösterir. Küçük çocuklar üretim aşamalarına muhtemelen hiç dahil olmamışken her iki cinsiyete mensup ergenlik çağında ve yetişkin bireyler her yerleşimde farklı tiplerdeki objelerin üretimine dahil olmuş görünmektedir. Bu yorumlardan yola çıkarak bu çalışma ayrıca sosyal hafızanın nasıl oluşturulduğu ve kültürel bilginin nasıl aktarıldığına dair de çıkarımlarda bulunur.
Özet (Çeviri)
Clay was an essential raw material for daily life in the Neolithic communities in the seventh and sixth millennia in western Anatolia. In addition to using clay as building materials, the Neolithic people made all sorts of objects out of clay, and their relationship became increasingly entangled through time. Despite ample research on clay objects from this period, the social aspects of the technology of making clay objects, such as how labor division was organized and how this technological knowledge was transmitted through the generations, have been neglected in the scholarly work that focuses on Anatolian Prehistory. To fill this niche, this dissertation explores how labor division in making clay objects was formulated in western Anatolia in the seventh and early sixth millennia (until 5700 BCE) with a specific focus on Barcın Höyük, Ulucak Höyük, and Ekşi Höyük. By using paleodermatoglyphics, the study of ancient fingerprints on archaeological materials, this study analyzes fingerprints left by the producers of these objects in the Neolithic period to estimate their age and sex. The results show that labor division based on age and sex unquestionably existed at all three sites. While very young children were probably not a part of the production, adolescents and adults of both sexes seem to be involved in making different types of objects at each site. Building on these interpretations, this study also proposes how social memory was formed and cultural knowledge was transmitted at these sites.