İdari Yargılama Hukukunda yargılamanın yenilenmesi
Retrial in Administrative Jurisdiction
- Tez No: 753861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Yargı denetimi, hukuka uygunluğun sağlanmasındaki en etkin yoldur. Hakimler tarafından yerine getirilen yargılama faaliyeti sayesinde, taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlık çözülmekte ve nihai sonuca ulaşılmaktadır. Verilen mahkeme kararlarının bir uyuşmazlığı çözmesi için, bu kararlara hukuki kesinlik kazandırılması bir gerekliliktir. Bu kesinlik ise, kimi zaman hukuka uygun olmayan kararların da taraflar üzerinde sonuç doğurmasına neden olabilmektedir. Söz konusu kararların hukuk aleminde sürekli olarak sonuç doğurması ve kararlara karşı başvurulabilecek bir kanun yolunun bulunmaması ise, toplumun yargılama faaliyetine ve hukuka olan güvenini zedeleyebilecek niteliktedir. İdari yargılama hukukunda, hukuk devleti ilkesi dolayısıyla kesinlik kazanmış mahkeme kararlarına karşı başvurulabilecek bir yolun bulunması bir zorunluluk teşkil etmektedir. Olağanüstü kanun yollarından bir tanesi olan yargılamanın yenilenmesi yolu, çeşitli sebepler dolayısıyla ağır hukuka aykırılık taşıyan kesin hükümlerin sonuç doğurma kabiliyetini ortadan kaldırmak amacıyla getirilmiş, tekrar yargılama yapılmasına imkan sağlayan bir yargı müessesesidir. Çalışmanın amacı, idari yargılama hukukunda, yargılamanın yenilenmesi yolunun niteliğini ve önemini belirlemek, bu kanun yoluna ilişkin tüm tartışmaları ve eksiklikleri ortaya koyarak, bunlara ilişkin çözüm önerilerini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Judicial review is the most effective way to ensure compliance with the law. Thanks to the judicial activity performed by the judges, the legal dispute between the parties is resolved and the final result is reached. In order for court decisions to resolve a dispute, it is a requirement that these decisions be given legal certainty. This certainty can sometimes cause unlawful decisions to have consequences on individuals. The fact that such decisions constantly have consequences in the legal world and that there is no legal remedy that can be applied against the decisions, may damage the trust of the society in the judicial activity and law. In administrative jurisdiction, it is a necessity to find a legal remedy that can be applied against court decisions that have become final, in accordance with the principle of the rule of law. The way of retrial, which is one of the extraordinary legal remedies, is a way that has been brought in order to prevent the implementation of res judicata that are in violation of the law due to various reasons, and that allows retrial. The aim of the study is to determine the nature and importance of the retrial in administrative jurisdiction law, to reveal all the discussions and deficiencies regarding this legal remedy and to offer solutions for them.