Virulence factors and antibiotic resistance of H. pylori isolated infection gastric Iraqi patients
Iraklı hastaların mide enfeksiyonundan izole edilen H. pylori'nin virülans faktörleri ve antibiyotik direnci
  1. Tez No: 753891
  2. Yazar: MOHAMMED ALAA MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJEEB MOHAMMED HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Erkeklerden alınan örnek sayısı 50 hastalık örneği olup, bunların 20'si %20 oranında enfeksiyon sonucu pozitif, %30 oranında negatif sonuç veren örnekler %30, kadınlardan ise 50 patolojik örnek alınmıştır. Bunlardan 40'ı %40 oranında olumlu sonuç verdi. Bulgulara göre, hızlı üre testinin (RUT) incelenmesi için test edilen 60 numuneden 50'si pozitif çıktı ve %83,3'lük bir izolasyon oranıyla sonuçlandı. RUT yöntemi diğer yöntemlere göre %83 ile en yüksek yüzdeyi vermiştir. Antikor yöntemi diğer yöntemlere göre %66,7'ye ulaşırken antijenik yöntem ile Ure A genini kullanan genetik yöntem %33,3 ve Ure B %38,3'e ulaşırken Ure A ve B geni için sonuç sekansı açısından izolat arasında uyum vardı. NCBI'de (AF373562.1) izolat bulunan Ure A geni için 1 numara (%98), C/T nükleotidinde site 399'da ikinci tip mutasyon (Geçiş), 375 nükleotid G/A'da Geçişin meydana geldiği anlamına gelir, ve nükleotid T/G'de 458. bölgede üçüncü mutasyon. NCBI'deki (AF507994.1) izolat ile UreB için 1 ve 3 numaralı izolat, izolat 1 için %97 ve izolat 3 için %99 (AF507994.1) ile eşleşir. İzolat 1'deki farklılıklar, 1510 ve 1469 nükleotid A/C'de tip mutasyonların (Transversion) ortaya çıkması, ve nükleotid T/C'de 1472 ve 1475 bölgelerinde tip mutasyonunun (Geçiş) olmasıdır. sitede geçiş 1458 nükleotidler C/Tand 1491 nükleotidler C/T
Özet (Çeviri)
The number of samples taken from males was 50 disease samples, 20 of which gave a positive result of infection by 20%, while the samples that gave a negative result were 30 samples with a percentage of 30%, while in females was 50 pathological samples 40 of them gave a positive result of 40%. According to the findings, 50 samples out of 60 tested positive for the examination of the rapid urea test(RUT), resulting in an isolation rate of 83.3 %. RUT method gave the highest percentage of 83% compared other methods . The antibody method reached 66.7% compared to the other methods, while the antigenic method and the genetics method using Ure A gene gave 33.3% and Ure B was 38.3% Concerning the results sequence for Ure Aand B gene, there was a match between the isolate No. 1 for Ure A gene (98%) with the isolate in NCBI (AF373562.1) mean the occurrence of Transition at site 375 nucleotide G/A, the second type mutation (Transition) at site 399 in C/T nucleotide, and the third mutation at site 458 in nucleotide T/G. the isolate No. 1 and 3 for UreB with the isolate in NCBI (AF507994.1) showing 97% for isolate 1 and 99%for isolate 3 match with (AF507994.1). The differences in isolate 1 is the occurrence of type mutations (Transversion) at site 1510 and 1469nucleotide A/C, the and the mutation of type at site 1472 and 1475 in nucleotide T/C.While isolate number 3 type mutation was transistion in site 1458 nucleotides C/Tand 1491 nucleotides C/T