COVİD-19 enfeksiyonu ile TNF-ɑ 308 G/A ve INF-γ +874 A/T genleri poliformizminin korelasyonu
The correlation of TNF-ɑ 308 G/A and INF-γ +874 A/T genes polymorphism with COVID-19 infection
  1. Tez No: 963891
  2. Yazar: MUSTAFA RAWAN ABDULRAHEEM ABDULRAHEEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARIKAYA PEKACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, koronavirüs enfeksiyonlu tümör nekroz faktörü alfa 308 G/A ve INERFERON gamma +874 A/T gen polimorfizminin artırılmış alakası için tasarlanmıştır. Koronavirüs hastaları, Nisan ilâ Ağustos 2021 tarihleri arasında Al-Şifa Hastanesi, Kerkük, Irak'ın acil servisine başvuran 25 ile 60 yaşları arasındaki her iki cinsiyetten (31 erkek ve 29 kadın dâhil) insanlardır. Sonuçlar, sağlıklı insanlara nazaran hastalık bulaşmış insanlardaki İnterlökin 6 konsantrasyonunda belirgin bir (P < 0.05) artışı sergilemiştir. Diğer taraftan, sonuçlar sağlıklı insanlara nazaran hastalık bulaşmış insanlarda tümör nekroz faktörü alfa konsantrasyonunda belirgin bir artışı sergilemiştir. Serum ferritin aynı zamanda, sağlıklı insanlara nazaran hastalık bulaşmış hastalarda ferritin konsantrasyonunda da belirgin bir (P < 0.05) artış sergilemiştir. Bu arada, bulgular, sağlıklı insanlara nazaran hastalık bulaşmış hastalarda interferon gama konsantrasyonunda belirgin bir (P < 0,05) azalma sergilemiştir. Moleküler çalışma hakkında, iyi durumda olmayan hastalardan elde edilen bulgular, kritik hastalık sonucunda -308G > A tümör nekroz faktörü alfa SNP'nin belirgin bir etkiye sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Iraklı bir toplumdaki kritik hastalarda, -308A tümör nekroz faktörü alfa alelin varlığı, sepsis, septik şok, büyük organ disfonksiyonu veya ölüme bağlı değildir. Diğer taraftan, sonuçlar, IFNG rs2430561 (+874 T/A) fonksiyonel gen polimorfizminin hastalarda bildirilen artan hastalık riski üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to elevated the correlation of TNF-ɑ 308 G/A and INF-γ +874 A/T genes polymorphism with COVID-19 infection. The patients of COVID-19 are from both genders (including 31 males and 29 females) between ages of 25-60 years old attending emergency of AL-Shifa Hospital, Kirkuk, Iraq at April to Augustus 2021. The results show a significant (P A TNF-alpha SNP does not play a significant influence in the outcome of critical illness. In critically patients in an Iraqi population, the presence of the -308A TNF-alpha allele was not linked to sepsis, septic shock, greater organ dysfunction, or mortality. On the other hand, the results did not show that the IFNG rs2430561 (+874T/A) functional gene polymorphism had a direct effect on the increased disease risk reported in patients.