6 Şubat depremlerini yaşamış bireylerin travma düzeyi, varoluşsal kaygı ve mekâna bağlanma ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between the trauma level, existential anxiety and place attachment of individuals who experienced The February 6 earthquakes
- Tez No: 939722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNGÜL HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde, aynı gün içerisinde, Kahramanmaraş ili, Pazarcık ve Elbistan merkezli iki ayrı deprem meydana gelmiştir. Doğu Anadolu ve Güney Anadolu bölgesindeki vilayetleri, şiddetli bir şekilde etkileyen bu felaket, binlerce insanın ölümüne ve çokça yıkıma sebep olmuştur. Bu araştırmada, 6 Şubat depremlerini doğrudan yaşamış bireylerin, deprem sonrası travma düzeyi, varoluşsal kaygı ve mekana bağlanma ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın yürütülme hedefiyle paralel olarak, betimsel ve ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın hedef grubunu, 6 Şubat depremlerini, afet bölgesi ilan edilen 11 ilde yaşamış, yetişkin bireyler oluşturmuştur. 456 katılımcıya google forms üzerinden online olarak ulaşılmıştır. Araştırma verileri anket formu şeklinde elde edilmiştir. Anket içeriği 4 ayrı formdan oluşmaktadır. Sosyo-demografik Bilgi Formu, Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği, Varoluşsal Kaygı Ölçeği ve Mekana Bağlanma Ölçeği kullanılan ölçeklerdir. Katılımcıların travma düzeyi belirleme ölçeğine ait duyuşsal alt boyut puanları ile mekâna bağlanma ölçeğine ait daire, mahalle, ilçe ve şehir alt boyut puanları arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyon olduğu saptanmıştır. Katılımcıların duyuşsal puanları arttıkça, mekâna bağlanma ölçeğine ait daire, mahalle, ilçe ve şehir alt boyut puanları da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmaktadır. Araştırmaya katılanların varoluşsal kaygı ölçeği genel puanları ve ölçeğe ait anlamsızlık kaygısı alt ölçek puanları ile mekâna bağlanma ölçeğine ait daire, bina, mahalle, ilçe ve şehir alt boyut puanları arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların anlamsızlık kaygısı puanları ile varoluşsal kaygı ölçeği genel puanları arttıkça, mekâna bağlanma ölçeğine ait daire, bina, mahalle, ilçe ve şehir alt boyut puanları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmaktadır. Araştırmanın tüm bulgularından elde edilen sonuç neticesinde, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Two separate earthquakes occurred on the same day on February 6, 2023, centered in Kahramanmaraş province, Pazarcık an Elbistan. This disaster, which was severe in the provinces in the Eastern Anatolia and Southern Anatoliaregions, caused the death of thousands of people and much destruction. In this research, we will directly experience the February 6 earthquakes, beyond examining the relationships with existential anxiety and attachment to place at the level of post-earthquake trauma. In parallel with the execution plan of the study, descriptive and relational research methods were used. In the target area of the research, adult individuals who experienced the February 6 earthquakes in 11 provinces declared as disaster areas were formed. 456 rights were accessed online via Google forms. The research data survey was formulated. The survey content consists of 4 separate forms. Socio-demographic Information Form, Post-Earthquake Travma Level Determination Scale, Existential Anxiety Scale and Place Attachment Scale are the scales used. Positive aspects and a permanently significant level of vulnerability can be achieved between the participants affective sub-dimension scores of the behavior of the determining the level of trauma and the sub-dimension scores of the settlement, attachment feature, neighborhood, district and city sub,dimensions. The characteristics of the participants affective scores, the circles, neighborhood, district and city sub-dimension points of the place attachment study can also be permanently meaningful. It was determined that there were negative aspects and significant prominence between the existential anxiety general scores of the participants in the research, the meaninglessness anxiety subscale scores of the scale, and the circles, building, neighborhood, district and city subscale scores of the appearance connected to the view. The participants meaninglessness anxiety scores and the general scores revealed by existential anxiety decrease significantly as honesty, spatial functionality apartments, building, neighborhood, district and city sub-dimension scores. As a result of the results obtained from all the flaws of the resarch, various suggestions were made.