Derim sonrası bazı uygulamaların golden delıcıous elma çeşidinde depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkisi
The effect of some post-harvest treatments on fruit quality in golden delicious apple variety during storage
  1. Tez No: 753937
  2. Yazar: DAMLA NUR TEKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada, Golden Delicious elma çeşidinde derim sonrası bazı uygulamaların depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla elmalar, oksin (20 mg/L), 1-N-naphthylphthalamic acid (NPA,1 µg/L), NPA (1 µg/L) +1-Metilsiklopropen (1-MCP, 0.625 ppm) ve kontrol uygulamaları yapılmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Oksin, NPA ve kontrol uygulamaları için meyveler içerisinde yayıcı yapıştırıcı olarak Tween-20 bulunan suya 3 dk. boyunca daldırılmıştır. NPA+1-MCP uygulaması için elmalar daldırma işleminden sonra 12 saat süre ile oda koşullarında 0.625 ppm 1-MCP uygulamasına tabii tutulmuştur. Daldırma işleminin ardından fazla suyun uzaklaştırılması için meyveler 12 saat süreyle oda şartlarında bekletilmiştir. Üzerindeki su uzaklaştırılmış elmalar plastik kasalara yerleştirilerek 0ºC ve %90±95 oransal nemde 6 ay boyunca depolanmıştır. Depolama boyunca elmalarda ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asitlik (TEA), miktarı, kabuk rengi, etilen miktarı, solunum hızı, patojen ve fizyolojik kaynaklı bozulmalar ve duyusal kalite değişimi belirlenmiştir. Raf ömrü çalışmaları için soğukta muhafazadan çıkartılan elmalar 7 gün boyunca 20ºC ve %60±5 oransal nemde bekletilerek aynı analizler yinelenmiştir. Golden Delicious elma çeşidinde hem soğukta muhafaza hem de raf ömrü sürecinde kalitenin korunması bakımından en iyi sonuç NPA+1-MCP uygulamasından elde edilmiştir. NPA+1-MCP uygulaması yapılan elmalarda depolama boyunca ağırlık kaybı, meyve eti sertliği ve asitlik değişimi, solonum hızı ve etilen üretimi diğer uygulamalara göre daha az olmuştur. Optimum dönemde derilerek NPA+1-MCP uygulaması yapılan Golden Delicious elma çeşidinin belirtilen koşullarda 6 ay süreyle soğukta depolanabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak 7 günlük raf ömrü süreci dikkate alındığında soğukta depolama süresinin 5 ay ile sınırlandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of some postharvest treatments on fruit quality of apple cv. Golden Delicious during storage were investigated. For this purpose, apples were divided into 4 groups for auxin (20 mg/L), NPA (1 µg/L), NPA (1 µg/L) +1-MCP (0.625 ppm) and control treatments. For auxin, NPA and control treatments apples were immersed into water containing Tween-20 as a surfactant during 3 minutes. For NPA+1-MCP treatment, apples were subjected to 0.625 ppm 1-MCP application at room conditions for 12 hours after dipping. After immersion, the fruit were kept in room conditions for 12 hours in order to remove excess water. Dried apples were packaged in plastic boxes and stored stored at 0ºC at 90±95% relative humidity for 6 months. Weight loss, fruit flesh firmness, solible solid content (SSC), titratable acidity (TA), fruit skin color, ethylene content, respiration rate, decay rate, physiological disorders and sensory quality were determined during cold storage. For shelf life studies, the same analyses were repeated by keeping the apples at 20ºC and 60±5% relative humidity for 7 days after cold storage. The best result was obtained from NPA+1-MCP treatment in terms of fruit quality during both cold storage and shelf life in Golden Delicious apple variety. Weight loss, fruit firmness and acidity change, respiration rate and ethylene production during storage were less in apples treated with NPA+1-MCP compared to other treatments. It was concluded that Golden Delicious apple variety, harvested at optimal stage and treated with NPA+1-MCP, can be stored for 6 months at 0ºC at 90±95% relative humidity. However, considering the 7-day shelf life period, it is recommended to limit the cold storage period to 5 months.